Pasztet to forma dania, która może być sporządzone z pełnowartościowych pozostałości po przygotowywaniu różnych dań. Pasztet domowy przygotowany na bazie warzyw i kasz stanowi ważne element kuchni roślinnej.

Baza do pasztetu

Pasztet domowy, w zależności od użytych składników, może być mięsny, wegetariański lub wegański. Pasztety mięsne pieczone są z mięsa i podrobów. Pasztety roślinne składają się z warzyw z dodatkiem nasion strączkowych, orzechów czy ziaren. Ważnym dodatkiem do pasztetu, nadającym mu strukturę, są ziarna zbóż takie jak gryka, owies, pszenica jako kuskus i bulgur czy kasza manna oraz ryż.

Produkty zbożowe w pasztetach

W pasztetach roślinnych produkty zbożowe z pełnego ziarna odgrywają ważną rolę. Do takich pasztetów można dodawać pęczak jęczmienny, kaszę gryczaną, komosę ryżową, amarantus, kaszę jaglaną, bulgur i różne odmiany ryżu. Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów w diecie oraz żelaza, cynku i witamin z grupy B.

Pasztety z roślinami strączkowymi

Rośliny strączkowe to ważne źródło białka w każdej diecie, ale szczególnie istotne jest w diecie roślinnej. Strączki takie jak: ciecierzyca, soczewica w różnych kolorach, fasole np. adzuki, mung czy biała dostarczają żelaza, wapnia, magnezu i błonnika. Zawierają dobre kwasy tłuszczowe. Do roślin strączkowych należy też soja i tofu czy tempeh po rozdrobnieniu też można dodać do pieczenia domowych pasztetów.

Warzywa w pasztetach domowych

W pasztetach można użyć bardzo wielu warzyw. Mogą to być, po wcześniejszym ugotowaniu lub upieczeniu, ziemniaki, bataty, dynia, cukinia, seler, marchewka, pietruszka, pasternak czy cebula. Można także surowe warzywa zetrzeć na tarce i podsmażyć na oleju i dopiero później dodać do pasztetu.

Pasztet domowy z czerwonej soczewicy

Na pasztet domowy z czerwonej soczewicy potrzebna jest:

  • 1 szklanka czerwonej soczewicy
  • 1 szklanka pieczarek
  • ½ szklanki cebuli
  • ½ szklanki nerkowców
  • Przyprawy: sól, pieprz, tymianek, rozmaryn, papryka cayenne.

Soczewicę ugotować do miękkości w 3 szklankach wody przez ok. 15 minut. Posiekaną cebulą podsmażyć na oliwie z rozdrobnionymi pieczarkami. Połączyć ugotowaną soczewicę, pieczarki i przyprawy i zmiksować na gładką masę.  Odstawić do ostygnięcia w kwadratowym płaski naczyniu, a następnie odłożyć do lodówki, aż stwardnieje. Pasztet można następnie pokroić na 4 części i przed wydaniem podgrzać na patelni.

Pasztet mięsny

Pasztet domowy mięsny może być pieczony z mieszanych mięs: drobiowego, wieprzowego i wołowego. W takim pasztecie znajduje się także wątróbka drobiowa.. Używa się też różnych warzyw, ale przeważnie są to: marchewka, cebula, pietruszka i seler. Klasyczne przyprawy do pasztetu to gałka muszkatołowa, ziele angielskie, pieprz, sól i liść laurowy. Wszystkie składniki gotuje się do miękkości. Warto zachować wywar, żeby kontrolować gęstość pasztetu. Składniki są przepuszczane przez maszynkę, a do zmielonej masy dodaje się jajko i bułkę tartą. Pasztet domowy piecze się w blaszkach posmarowanych tłuszczem i posypanych tartą bułką w temp. 180°C  przez około 1 godzinę.

Z czym podawać pasztet domowy?

Pasztet domowy zarówno mięsny jak i roślinny doskonale smakuje na kanapce z ogórkiem kiszonym. Komponuje się też z chrzanem, z ćwikłą , kapustą kiszoną i żurawiną. Pasztet domowy można jeść na zimno z dodatkami na przykład kimchi, korniszonami czy marynowanymi grzybkami. Można również pasztet domowy przygotować na ciepło i podawać z ziemniakami, ryżem czy kaszą oraz surówkami jako danie obiadowe.

Materiał partnera.