Dżem pomarańczowy to idealny kompan dla kanapek, które w towarzystwie ciepłej herbaty będą smakować wyśmienicie na śniadanie czy podwieczorek. Może być również użyty w kuchni do różnego rodzaju deserów i ciast, które dzięki smakowi konfitury nabiorą eleganckiego i wytwornego charakteru.

Konfitura pomarańczowa to zdecydowanie pyszny dodatek w kuchni, którego atutem jest smak kwaskowej słodyczy pozostający w ustach po skonsumowaniu.

Jednak to nie wszystko, ponieważ prawidłowo wykonany dżem zachowuje ważne witaminy oraz właściwości które oddziaływują korzystnie na zdrowie człowieka.

Konfitura z pomarańczy doskonale sprawdza się również jako dodatek do naleśników, wystarczy posmarować nim powierzchnię placka. Niektórzy na pewno będą chcieli go skosztować prosto ze słoika, bez żadnych dodatków. Dżem pomarańczowy to idealny przysmak zarówno dla dorosłych i dzieci, a wartości odżywcze owocu pomarańczy zamknięte w słoiczku będą właściwie oddziaływały na organizm.

Zapraszamy do zapoznania się z tym prostym do wykonania przepisem, którego wykonanie pozwoli zachować przysmak jakim jest pomarańczowy dżem na dłużej, a szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym przyda się by umilić i ogrzać odrobinę ten chłodny okres w roku.

Dżem pomarańczowy składniki

  • 6-7 pomarańczy średniej wielkości
  • 500 g cukru
  • pół litra wody
  • wyciśnięty sok z jednej cytryny

Ważne informacje:

Do wykonania przepisu będziesz potrzebować 3-5 słoiczków, które pomieszczą około 250g konfitury. Należy je odpowiednio wcześniej przygotować czyli wysterylizować, chodzi tutaj o wyparzenie pojemników po dokładnym umyciu i osuszeniu. Najlepiej zrobić to w piekarniku, układając je na blasze, rozgrzewać piekarnik do 100 stopni. 

Jeśli zwiększysz proporcje składników będziesz mieć więcej konfitury, jednak najlepiej spożywać ją krótko po przygotowaniu, bo wtedy jest najsmaczniejsza. 

Wykonanie przepisu zajmie około dwóch godzin.

Dżem pomarańczowy przepis

Pomarańcze należy umyć dokładnie oraz obrać ze skóry, bardzo cienko, zachowaj ją, bo będzie potrzebna do przepisu.

Skórki następnie zalej wodą w małym garnku i gotuj przez kilka minut. Kiedy się ugotują, przecedź je i ostudź zimną wodą, odsączając przez sitko, po to by za chwilę pokroić je w cienkie i drobne kawałki.

Pomarańcze trzeba teraz pozbawić białych części, i błonek, po to by dotrzeć tylko do miąższu. Umieść miąższ w misce. Wyciśnij sok z niepotrzebnych części jeśli to możliwe.

Przygotuj garnek, zagotuj w nim wodę z cukrem, a następnie dodaj przygotowane kawałki pomarańczy, sok, oraz drobno pokrojone skórki owoców. Gotuj je przez dwie godziny, później zostaw na noc do ostudzenia.

Na drugi dzień konfiturę z pomarańczy należy zagotować ponownie przeprowadzić ten proces przez około jedną, dwie godziny. Piętnaście minut przed końcem gotowania włącz piekarnik na 100 stopni i zagrzej słoiki. Do przygotowanych tak, gorących pojemników włóż konfiturę i mocno zakręć. Wstaw je do rozgrzanego wcześniej piekarnika, by pasteryzować kolejne 15 minut. Zostaw słoiki w gorącym piekarniku, po tym czasie, do momentu aż wystygnie. 

Dżem pomarańczowy
Dżem pomarańczowy