Miłośnicy kuchni japońskiej zapytani o swoje ulubione dania, obok sushi wymieniają także aromatyczne i rozgrzewające zupy. W Kraju Kwitnącej Wiśni są one przygotowywane według wielu tradycyjnych receptur, które z biegiem czasu zostały zmodyfikowane m.in. w zależności od regionu. Jakie ciekawostki na temat tych orientalnych przysmaków warto znać?

Fakt nr 1: Ramen pochodzi z Chin

Ramen to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych japońskich zup. Niewiele osób jednak wie, że kojarzona z krajem ze stolicą w Tokio potrawa pochodzi z Chin. Samo słowo ramen oznacza tyle, co pszenny makaron, ale obecnie tym mianem określane jest całe danie. Składają się na nie m.in. jajka i zestaw warzyw. Co ciekawe – nie ma jednej tradycyjnej receptury na ramen. Dobór składników zależy przede wszystkim od miejsca i kucharza, a wśród kilkudziesięciu wersji tego przysmaku wyróżnić można np. shio-ramen, tonkotsu-ramen czy shoyu-ramen.

Fakt nr 2: Dashi to baza wielu japońskich zup

Bazą wielu zup w Kraju Kwitnącej Wiśni jest dashi. Pod tą nazwą kryje się bulion, który z powodzeniem wykorzystywany jest również w kuchni jako podstawowy element sosów czy potraw duszonych. Kulinarni smakosze doceniają go przede wszystkim ze względu na wartości odżywcze oraz niezwykle charakterystyczny smak. Można wyróżnić kilka rodzajów bulionu dashi, ale na jego podstawową wersję składają się zazwyczaj: małe sardynki (niboshi), grzyby shitake, pochodzące z morskich plantacji wodorosty kombu oraz płatki tuńczyka bonito, czyli tzw. katsuobushi.

Fakt nr 3: Miso to jedna z najzdrowszych zup świata

Wśród produktów, które zapewniają Japończykom długowieczność, wymienia się najczęściej zupę miso. Jej głównym składnikiem jest pasta (o tej samej nazwie) przygotowywana na bazie sfermentowanej soi. To właśnie ten składnik jest odpowiedzialny za bogactwo znajdujących się w tym przysmaku witamin i minerałów. Oprócz niego danie zawiera najczęściej różnego rodzaju warzywa i ryby. Posmakowanie tego typu potraw jest jednak możliwe nie tylko w Japonii. Pyszną zupę miso można zjeść m.in. w restauracjach sushi w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i innych większych miastach.

Fakt nr 4: Oden przypomina konsystencją gulasz

Jedną z najbardziej charakterystycznych zup w Kraju Kwitnącej Wiśni jest Oden. Konsystencja tej potrawy przypomina gulasz i właśnie dlatego kiedyś była podawana jedynie zimą. Obecnie jej smakiem można delektować się przez cały rok, a za jego intensywność odpowiada m.in. sposób przygotowania. Oden gotuje się bowiem w jednym garnku, aby smaki wszystkich składników mogły się połączyć. Gęstą zupę podaje się zazwyczaj bezpośrednio w garnuszku lub w głębokiej misce. Co ciekawe, ze względu na wysoką wartość odżywczą spożywa się ją głównie wieczorem lub po pracy, jako wartościowy posiłek regeneracyjny.

Fakt nr 5: Zupy udon charakteryzują się bogactwem dodatków

Tradycyjna zupa udon to przede wszystkim dwa najistotniejsze elementy: gruby makaron i wywar dashi przygotowywany na bazie wodorostów kombu, grzybów shitake, bonito i niboshi. Reszta kompozycji zależy m.in. od regionu i przygotowującego danie kucharza. Ten przysmak wyróżnia się jednak bogactwem dodatków – na zalanym bulionem makaronie układa się zazwyczaj kopczyk świeżych ziół, tofu czy tempury (panierowane ryby, krewetki, warzywa, grzyby Kinoko). Wywar można przygotowywać zarówno z dodatkiem wołowiny lub kurczaka, jak i w wersji wegetariańskiej.

Materiał partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści materiału.