W dobie ogólnodostępnych informacji odchudzanie może wydawać się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Mnóstwo artykułów, podcastów i kalkulatorów, które policzą za nas ile kalorii mamy spożywać, by zgubić nadprogramowe kilogramy. Wiele osób w dzisiejszych czasach odchudza się według ogólnodostępnych gotowców. Pomoc dietetyka wydaje się zbyteczna. Czy jednak na pewno? 

Łatwy dostęp do wiedzy i możliwość zamieszczania w internecie artykułów przez niemalże każdego może sporo namieszać i zrobić nam niemały mętlik w głowie. Pojawia się więc pytanie czy warto korzystać z usług dietetyka? Czy dietetyk rzeczywiście pomoże nam skutecznie schudnąć i utrzymać efekty redukcji?

Informacyjny szum

W internecie i w prasie możemy znaleźć wiele informacji, które będą przydatne do skomponowania samodzielnie zbilansowanej diety. Z drugiej jednak strony, tak samo dużo jest informacji mało rzetelnych i niepotwierdzonych.

Odsianie sensownych informacji od tych mocno przekoloryzowanych może okazać się problematyczne. Nie brakuje też „dietetycznego sekciarstwa”

Znajdziemy również różnego rodzaju gotowce. Jadłospisy mówiące o jedzeniu jogurtu na śniadanie, sałatki na obiad i jednej kromki chleba na kolację.

Zastosowanie się do tego rodzaju gotowca przyczyni się z dużym prawdopodobieństwem do jakiejś tam utraty wagi. Nie będzie to jednak ani zdrowe, ani racjonalne. Co więcej osiągnięte efekty będą niemożliwe do utrzymania. W bonusie możemy zyskać niedobory składników odżywczych, brak energii i efekt jo-jo.

Jeśli dość masz próbowania na sobie kolejnej diety cud, czas pomyśleć o współpracy ze sprawdzonym dietetykiem.

Szczegóły mają znaczenie

Generalnie odchudzanie sprowadza się do spożywania mniejszej ilości kalorii. Możemy więc zacząć samodzielnie liczyć, ile kalorii przyjmujemy każdego dnia, więcej się ruszać i chudnąć.W praktyce jednak często okazuje się, że proces odchudzania nie jest aż tak prosty jak mogłoby się pozornie wydawać.

Wiele osób układając dietę samodzielnie często pomija mało istotne ich zdaniem kwestie, takie jak zapewnienie odpowiedniej podaży witamin, błonnika, składników mineralnych, czy też aspekt urozmaicenia diety. Jednocześnie przywiązując nadmierną uwagę do aktualnych trendów dietetycznych zalecających eliminację węglowodanów bądź tłuszczy.

Indywidualne podejście – dieta skrojona na miarę

Dieta cud nie istnieje. Nie ma uniwersalnego systemu odchudzania, który będzie skuteczny dla każdego człowieka.

Każdy z nas jest inny, różnimy się wzrostem, wagą, płcią, wykonywaną pracą, stylem życiem, ilością aktywności fizycznej i stanem zdrowia.

Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim zmiana dotychczasowego trybu życia i sposobu odżywiania. Dieta odchudzająca będzie skuteczna jedynie w przypadku, gdy zostanie opracowana z uwzględnieniem indywidualnych zwyczajów i preferencji.

Samodzielne układanie diety i nauka na własnych błędach ma swoje walory, jest jednak czasochłonna i nie gwarantuje uzyskania zamierzonego efektu w zamierzonym czasie.

Niestety prywatne wizyty u dietetyków nie są tanie, w tej kwestii lepiej wypadają abonamentowe usługi internetowe. Pamiętać należy jednak, by korzystać dużych i sprawdzonych serwisów – przykładem są plany dietetyczne w serwisie PoTreningu.pl

Materiał partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści materiału.