Uwielbiasz gotować a Twoim ulubionym miejscem w domu jest kuchnia? Czy myślałeś lub myślałaś kiedyś o stworzeniu własne książki kucharskiej? Wbrew temu co prawdopodobnie myślisz, takie marzenie nie jest wcale aż tak odległe. Pomoże Ci w tym fotoksiążka!

Możesz w niej zgromadzić świetne zdjęcie przepysznego jedzenia i dodać napisy, które będą zawierały Twoje receptury. Taka fotoksiążka to także świetna opcja dla lokali gastronomicznych, które chcą stworzyć atrakcyjne menu lub zaprezentować potencjalnym klientom swoje specjały.

Fotografia kuchenna – z czym to się je?

Wykonywanie zdjęć kulinarnych to osobna dziedzina fotografii. Jest ona zbliżona do fotografii produktowej, aczkolwiek wymaga trochę dodatkowej wiedzy. Nie obawiaj się jednak, gdyż najważniejsze jest stworzenie apetycznie wyglądających potraw. Jeśli masz zamiar stworzyć własną książkę kucharską, to akurat ta część pracy z fotografią kulinarną będzie dla Ciebie najłatwiejsza. A pamiętaj, że jest przy tym najtrudniejsza.

Przygotowując fotoalbum kuchenny konieczne jest zatem posiadanie zdjęć swoich potraw. Nie potrzeba przy tym fotografii wykonanych zaawansowanymi lustrzankami czy oświetlonych całym zestawem lamp studyjnych. Czasami wystarczy estetyczny kadr zrealizowany przy pomocy smartfona. Jedzenie wystarczy ustawić w delikatnym rozproszonym świetle, które wpada do kuchni np. przez okno z zasłoniętą roletą.

Podczas przygotowywania zdjęć kulinarnych ważne jest odpowiednie zaplanowanie układu jedzenia. Pamiętaj o ciekawych dodatkach i akcentach. Wyszukuj interesujących i zaskakujących połączeń kolorystycznych. Doskonałym uzupełnieniem są ciekawe talerze i miseczki ozdobione ładnymi wzorami. Ważne jest także niekiedy, aby działać szybko – nie tylko dlatego, że ktoś o wielkim apetycie może zjeść Twoją potrawę, zanim zostanie sfotografowana. Fotografowanie lodów czy innych mrożonych deserów może wymagać takiego sprawnego operowania aparatem.

Najważniejsze zasady fotografii w kuchni

Jeśli marzy Ci się Twoje własna fotoksiążka kucharska, to musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim jedzenie musi się świetnie prezentować na talerzu. Nie wystarczy sfotografować beznamiętnie położonego na talerzu dania. Konieczne jest zadbanie o jego estetyczne podanie, dobranie ciekawych dodatków i zadbanie o to, co dzieje się naokoło.

Z czasem, gdy zaczniesz coraz bardziej zagłębiać się w fotografii kulinarnej dostrzeżesz, jak wiele można zdziałać poprzez wykorzystanie atrakcyjnych i korespondujących z daniem dodatków. Wyobraź sobie świeży chleb położony na nudnym, białym talerzu a taki sam bochen zaprezentowany na drewnianej desce do krojenia. Który z nich wzbudzałby w Tobie większy apetyt?

Podobnie rzecz się ma z prezentowaniem potraw. Pozostając przy przykładzie chleba, to zauważ, że nie wystarczy go po prostu położyć przed obiektywem. Warto zadbać o to, aby „coś się działo” w kadrze. To nieco przewrotne, biorąc pod uwagę, że fotografia kulinarna jest tylko wariacją fotografii produktowej, ale jednak warto wyzbyć się nudy. W przypadku bochenka chleba wiele może zmienić jego rozkrojenie i estetyczne ułożenie kromek.

Oczywiście jak w przypadku każdej fotografii kluczowe jest zadbanie o właściwe oświetlenie, kompozycje, ostrość czy kolorystykę. Miłym dodatkiem są także akcenty, takie jak np. widoczna para unosząca się nad gorącym kubkiem kawy. Zwracaj uwagę na szczegóły, a z pewnością już niedługo będziesz mieć do dyspozycji wiele świetnych kadrów, które zapełnią strony Twojej pierwszej fotoksiążki kucharskiej.

Szczególnie ważny jest głównym motyw zdjęcia – czyli potrawa – ale nie bez znaczenia jest również tło do fotografii kulinarnej. Pamiętaj, że powinno ono korespondować z prezentowanym daniem i nie rozpraszać widza, ani nie odciągać uwagi od potrawy. Zadbaj o detale i o to, co znajduje się w tle. Używaj małej głębi ostrości, jeśli konieczne jest zatuszowanie faktu, iż Twój plan zdjęciowy znajduje się w nieco zatłoczonej przestrzeni. Jeżeli naprawdę chcesz wejść w świat fotografii potraw, to dobrym pomysłem może być kurs fotografii kulinarnej. Na takich zajęciach poznasz wszystkie niezbędne informacje i tajniki tej dziedziny.

Fotoksiążka czy fotoalbum kuchenny – co wybrać?

Zasadniczo nie trzeba dokonywać specjalnych wyborów. Twoja fotoksiążka kucharska może spełniać obydwie te role. Może to być piękny album z perfekcyjnymi zdjęciami potraw, na które miło jest patrzeć, i które wzbudzają ogromny apetyt. Jednocześnie możesz uzupełnić je przepisami.

Z drugiej strony, jeśli nie chcesz dzielić się przepisami lub po prostu Twoje receptury nie są na tyle autorskie, to możesz stworzyć jedynie swoje portfolio z fotografiami potraw. Zgromadź w takiej publikacji swoje najlepsze zdjęcia. Możesz je podzielić według kategorii. Innym ciekawym pomysłem jest poukładanie ich według kolorystyki.

Fotografia potraw i jej sekretne tajniki

Fotografia kulinarna wymaga poznaniu wielu specjalnych sztuczek, które umożliwiają tworzenie naprawdę efektownych zdjęć potraw. Niestety dla wielu entuzjastów kuchni może okazać się to rozczarowującym doświadczeniem. Wszystko za sprawą tego, iż część zabiegów sprawiających, że zdjęcia prezentują się doskonale na fotografiach, powoduje w rzeczywistości ich zniszczenie. Co więcej część tajników opiera się o zastosowanie całkowicie niejadalnych akcesoriów.

Przykładem takiego rozwiązania jest np. klejenie niektórych elementów potraw. Brzmi szalenie, ale  chyba czasami trzeba iść wybrać albo jedno albo drugie – zjeść potrawę lub zrobić świetne zdjęcie. Wiele ciekawych tajników (również takich, po zastosowaniu których potrawa nadal jest jadalna) pozwoli poznać dobry kurs fotografii kulinarnej.

Materiał partnera.