Pasta z białej fasoli to smaczny i szybki przepis. Domowy smalec z fasoli możemy przygotować zarówno z fasoli, którą przygotujemy dzień wcześniej albo z fasoli z puszki.

Wersja z fasolą z puszki jest znacznie szybsza w przygotowaniu, bo nie musimy namaczać i gotować fasoli.

Smalec z fasoli to świetne smarowidło do kanapek, potrzeba do jego przygotowania dosłownie kilka składników i dzięki temu możemy urozmaicić swoje śniadanie albo kolację.

Obejrzyj nasze filmy:

Zanim przystąpicie do przygotowania tej pasty kanapkowej przeczytajcie przepis do końca. Znajdziecie w nim wskazówki i pomysły, w jaki sposób urozmaicić smalec z białej fasoli. Ja osobiście preferuję wersję z gotową już fasolą, jest znacznie szybciej. Ale pokaże Wam jak zrobić go z suchej fasoli.

Na moim blogu kulinarnym znajdziecie również przepisy na inne smarowidła do pieczywa, chyba klasyką jest pasta jajeczna i pasta z makreli. A może skusicie się na pastę kanapkową z ciecierzycy?

Pasta z białej fasoli składniki

  • ok. 200g fasoli z puszki (już po odsączeniu zalewy)
  • 1 cebula
  • 3 łyżki oliwy
  • szczypta oregano
  • szczypta majeranku
  • sól
  • pieprz
  • odrobina szypiorku

Do pasty z białej fasoli możemy dodać również odrobinę jabłka, które zmieni jej smak.

Jeśli zdecydowaliście się na samodzielne przygotowanie smalcu z fasoli to potrzebujecie ok. 100g drobnej fasoli. Wybierzcie tą mniejszą, wtedy szybciej się Wam ona ugotuje. Taką fasolę wkładamy do miski i zalewamy wodą. Wody powinno być nawet 5 cm ponad poziom fasoli.

Fasolę zostawiamy do namoczenia nawet na całą noc. Następnego dnia fasolę odsączamy z wody i przekładamy do garnka. Dolewamy wody, powinno jej być ok. 2 cm ponad poziom fasoli. Gotujemy ją przez 90 minut.

Jeśli zdecydowaliście się na większą fasolę to czas gotowania z całą pewnością się Wam wydłuży.

Pasta z białej fasoli przepis

Fasolę z puszki odsączamy z zalewy i przekładamy do miski. Możecie do jej rozdrobnienia użyć blendera, jednak ja polecam Wam zrobić to przy pomocy widelca, wtedy zachowamy drobne fragmenty fasoli, która będzie wyczuwalna podczas jedzenia. Moim zdaniem taka struktura jest dużo lepsza.

Cebulę drobno kroimy. Na patelnię wlewamy odrobine oliwy, dodajemy cebulę i smażymy na średnim ogniu. Cebula powinna być delikatnie rumiana. Smażenie będzie trwało około 8 minut. Jeśli chcecie możecie dodać na chwilę przed końcem smażenia przeciśnięty przez praskę czosnek. Pasta z fasoli zyska odrobinę ostrości.

Jeśli zdecydowaliście się na dodanie jabłka do pasty, to zetrzyjcie go na tarce i podsmażajcie razem z cebulą. Cebulę po usmażeniu przekładamy do miski z fasolą. Nie odsączamy jej z tłuszczu. Ta odrobina oliwy z aromatem cebuli i czosnku sprawi, że pasta nie będzie sucha.

Do fasoli i cebuli dodajemy przyprawy i drobno posiekany szczypiorek. Całość mieszamy. Nie przesadzajcie od razu z przyprawami, zawsze możecie je dodać, ale już zabrać będzie ciężko.

Pasta z białej fasoli najbardziej smakuje mi na świeżo upieczonych chlebie, posmarowanym prawdziwym masłem. Smalec z białej fasoli idealnie będzie się komponował z kiszonym ogórkiem, więc zawsze na pieczywie, na paście kładę pokrojonego w plasterki ogórka kiszonego.

Pasta z białej fasoli
Pasta z białej fasoli

Smacznego!