Dżem z winogron
Różności

Dżem z winogron

Zapraszam po mój sprawdzony, pyszny, domowy przepis na dżem z winogron. Jest on prosty w przygotowaniu i z całą pewnością zasmakuje każdemu.

Dżem winogronowy może być super dodatkiem do świeżego pieczywa, tostów czy naleśników.

Dżem z winogron możecie przygotować z dowolnego rodzaju winogron. Ja wykorzystam w swoim przepisie winogrona różowe, jednak możecie zrobić ten dżem również z winogron białych. Przed zrobieniem dżemu koniecznie spróbujcie winogron, będziecie wiedzieli ile cukru dodać do dżemu.

Dżem z winogron z natury jest słodki, więc uważajcie z dodatkiem cukru. Polecam przeczytać przepis do końca, pokażę Wam jak przygotować go w wersji szybkiej i w wersji dłuższej.

Dżem z winogron składniki

  • 2 kg różowych winogron
  • 150g cukru
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 opakowanie dżem-fix 3:1

Możecie przygotować również dżem w winogron bez wykorzystania dżem-fix, należy go znacznie dłużej gotować, a później pasteryzować. Wykorzystując dżem-fix gotujemy go znacznie krócej, ale odrobinę inaczej niż napisane na opakowaniu oraz tak przygotowane dżemy nie wymagają pasteryzowania. Ale spokojnie nie ma tam całej tablicy Mendelejewa.

Dżem z winogron przepis

Winogrona oddzielamy od gałązek przekładamy do miski i zasypujemy je cukrem. Winogrona w tej postaci odstawiamy na mniej więcej 2 godziny aby puściły sok.

Dżem z winogron
Dżem z winogron. – owoce

Następnie na bardzo wolnym ogniu gotujemy winogrona. Powinny nam zmięknąć i puścić sok. Winogrona gotujemy przez około 60 minut w wersji skróconej.

Jeśli chcemy przygotować dżem bez dżem-fixu gotujemy je najpierw przez około 2 godziny. Zostawiamy do ostygnięcia i znów je gotujemy przez 2 godziny, następnie zostawiamy do ostygnięcia i kolejnego dnia gotujemy 2 razy po 2 godziny.

Tak przygotowane owoce przecieramy przez sitko, uzyskany sok oraz miąższ przekładamy wlewamy do rondelka zagotowujemy, dodajemy dżem fix i gotujemy około 7 minut na wolnym ogniu.

Dżemy przelewamy do wyparzonych i osuszonych słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góry dniem na około 10 minut.

Dżemy winogronowy przygotowany z tego przepisy może stać i cały rok w zacienionym i chłodnym miejscu.

Dżem z winogron
Dżem z winogron

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dżem z winogron

Czy miałeś kiedyś okazję spróbować dżem z winogron? Jeśli nie to nie zwlekaj. Spróbuj go czym prędzej. Winogron mimo, że kojarzy nam się jedynie z wysokoprocentowymi trunkami nadaje się również do przetworzenia w innej postaci. Dżem winogronowy jest nadal bardzo mało popularny. Niestety wiele osób nadal nie docenia zdrowotnego wpływu tychże owoców na nasz organizm. Winogron jest bogaty w wiele witamin takich jak te z gruby B (B1, B2 czy B6) lub E, A i C.

Oprócz tego winogrona zawierają w sobie resweratrol, katechniny czy antyocjany, które wykazują silne działanie przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Dodatkowo winogron wykazuje działanie przeciwzapalne, chroni przez działaniem promieni UV, ma również działanie przeciwalergiczne. Bez względu na to czy chcemy przygotować dżem z różowych winogron czy dżem z białych winogron sposób przygotowania nie zmienia się.

Dżem winogronowy

Przepis na dżem z winogron jest taki sam jak w przypadku innych owoców. Należy umieścić owoce w garnku  zasypać cukrem i poczekać, aż puszczą sok. Dodatkowo dżem możemy wzbogacić sokiem z cytryny bądź też kardamonem.

Natomiast warto zauważyć, że pasteryzowanie dżemu oprócz tradycyjnego odwrócenia do góry dnem słoika warto wydłużyć o zagotowanie słoików w garnku z wrzącą wodą przez około 10 minut, bądź też na sucho w piekarniku nagrzanym do temperatury 120 stopni. Wtedy nie będziemy mieli żadnych wątpliwości co do trwałości dżemu.