Zapraszam po mój sprawdzony, pyszny, domowy przepis na dżem z winogron. Jest on prosty w przygotowaniu i z całą pewnością zasmakuje każdemu.

Dżem winogronowy może być super dodatkiem do świeżego pieczywa, tostów czy naleśników.

Dżem z winogron możecie przygotować z dowolnego rodzaju winogron. Ja wykorzystam w swoim przepisie winogrona różowe, jednak możecie zrobić ten dżem również z winogron białych. Przed zrobieniem dżemu koniecznie spróbujcie winogron, będziecie wiedzieli ile cukru dodać do dżemu.

Dżem z winogron z natury jest słodki, więc uważajcie z dodatkiem cukru. Polecam przeczytać przepis do końca, pokażę Wam jak przygotować go w wersji szybkiej i w wersji dłuższej.

Dżem z winogron składniki

  • 2 kg różowych winogron
  • 150g cukru
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 opakowanie dżem-fix 3:1

Możecie przygotować również dżem w winogron bez wykorzystania dżem-fix, należy go znacznie dłużej gotować, a później pasteryzować. Wykorzystując dżem-fix gotujemy go znacznie krócej, ale odrobinę inaczej niż napisane na opakowaniu oraz tak przygotowane dżemy nie wymagają pasteryzowania. Ale spokojnie nie ma tam całej tablicy Mendelejewa.

Dżem z winogron przepis

Winogrona oddzielamy od gałązek przekładamy do miski i zasypujemy je cukrem. Winogrona w tej postaci odstawiamy na mniej więcej 2 godziny aby puściły sok.

Dżem z winogron
Dżem z winogron. – owoce

Następnie na bardzo wolnym ogniu gotujemy winogrona. Powinny nam zmięknąć i puścić sok. Winogrona gotujemy przez około 60 minut w wersji skróconej.

Jeśli chcemy przygotować dżem bez dżem-fixu gotujemy je najpierw przez około 2 godziny. Zostawiamy do ostygnięcia i znów je gotujemy przez 2 godziny, następnie zostawiamy do ostygnięcia i kolejnego dnia gotujemy 2 razy po 2 godziny.

Tak przygotowane owoce przecieramy przez sitko, uzyskany sok oraz miąższ przekładamy wlewamy do rondelka zagotowujemy, dodajemy dżem fix i gotujemy około 7 minut na wolnym ogniu.

Dżemy przelewamy do wyparzonych i osuszonych słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góry dniem na około 10 minut.

Dżemy winogronowy przygotowany z tego przepisy może stać i cały rok w zacienionym i chłodnym miejscu.

Dżem z winogron
Dżem z winogron