Każdy człowiek powinien regularnie pić soki owocowe, ponieważ niezwykle pozytywnie wpływają na zdrowie. Przede wszystkim zwiększają odporność organizmu na infekcje, poprawiają pracę mózgu, niwelują stany zapalne, obniżają poziom złego cholesterolu i hamują rozwój choroby wieńcowej serca. W sklepach bez problemu znajdziemy zarówno soki tłoczone, jak i przyrządzone z koncentratu, czyli zagęszczonej pulpy.

Naturalne źródło licznych składników odżywczych 

Soki tłoczone powstają zawsze w kilku etapach. Najpierw zebrane owoce są dokładnie myte, sortowane i dzielone na drobne części (tzw. obróbka wstępna), później wytłacza się z nich nektar za pomocą specjalnych walcarek, a na koniec przeprowadzany jest proces pasteryzacji w celu wydłużenia przydatności do spożycia. Oczywiście istnieje też możliwość pominięcia ostatniego kroku i rozlania uzyskanego napoju bezpośrednio do szklanek lub butelek. Wymaga on wówczas wypicia w ciągu maksymalnie 72 godzin. Dzięki pominięciu obróbki enzymatycznej i filtracyjnej omawiane soki zawierają mnóstwo witamin (zwłaszcza C, A, D i E), mikroelementów (potasu, magnezu, wapnia, sodu itp.), błonnika pokarmowego (skutecznie regulującego trawienie), przeciwutleniaczy oraz innych substancji dobroczynnych dla ludzkiego organizmu (np. luteinę, β-karoten, polifenole czy likopen). Poza tym smakują wyjątkowo świeżo, dając uczucie sytości na dłuższy czas. Stanowią zatem świetny wybór dla osób będących na diecie.

Mniej wartościowa alternatywa 

Na półkach sklepowych dominują obecnie tanie soki z koncentratu, które niestety posiadają znacznie gorsze właściwości prozdrowotne niż ich tłoczone odpowiedniki. Wynika to z poddania owoców dwóm procesom – klarowania i zagęszczania. Pierwszy polega na dodaniu do napoju żelatyny, bentonitu bądź zolu krzemionkowego, natomiast drugi na usunięciu większości wody z miąższu (przy wykorzystaniu maszyn hydraulicznych, ewentualnie pneumatycznych). Jak by tego było mało, wskutek zastosowania enzymów ograniczona zostaje do minimum ilość cennych pektyn, a wskutek sterylizacji w wysokiej temperaturze dochodzi do eliminacji osadów biologicznych. Powstaje produkt klarowny oraz łatwy w przechowywaniu i transportowaniu, ale jednocześnie oferujący stosunkowo niewiele składników odżywczych. Gdy pijemy taki sok, nie znamy miejsca wytworzenia koncentratu. Może on pochodzić np. z Chin czy Ameryki Południowej. 

Rozwiązanie dla osób cierpliwych

Powyższe rozważania jasno wskazują, że na co dzień warto spożywać w szczególności soki tłoczone, ponieważ oferują naturalną konsystencję i niepowtarzalny smak, a dodatkowo wykazują silne działanie prozdrowotne. Soki z koncentratu są zdecydowanie gorsze jakościowo. Jeśli ktoś dysponuje sporą ilością wolnego czasu, to ciekawym pomysłem jest z pewnością samodzielne przygotowywanie napojów owocowych w zaciszu własnego domu. Wystarczy zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową, czyli nowoczesne urządzenie wyposażone w pojemną komorę, funkcjonalny filtr oraz stalowego ślimaka. Bardzo powoli miażdży ono pokrojone kawałki jabłek, moreli czy cytrusów (na zimno), wytwarzając w ten sposób pyszny nektar pozbawiony sztucznych barwników, konserwantów i cukru. Pamiętajmy, że zgodnie z zaleceniami lekarzy przeciętny człowiek powinien wypijać co najmniej dwie szklanki soku na dobę. 

Naturalne skoki znajdziesz na stronie https://naszatlocznia.pl/k/soki/

Materiał partnera.