Żeberka w miodzie

Żeberka w miodzie z piekarnika są świetnym pomysłem na urozmaicenie dotychczasowej kuchni. Niezależnie czy zdecydujesz się na zakup wieprzowych czy cielęcych – żeberka pieczone w miodzie w każdym wydaniu smakują wyśmienicie! Pieczone żeberka na słodko będą ciekawą i smaczną alternatywą dla najbardziej znanych sposobów podawania żeberek takie jak na przykład żeberka w sosie własnym lub musztardowym.

Pieczone żeberka to danie któremu nikt się nie oprze. Żeberka to absolutna klasyka polskiej kuchni! Doskonałe na rodzinny obiad bądź na grilla z przyjaciółmi. Do przygotowania tego przepisu nie potrzeba wiele; prócz oczywistych żeberek przyda się nieduża ilość podstawowych przypraw takich jak sól, pieprz, rozmaryn. Żeberka w sosie miodowo jabłkowym to przepis, który idealnie podkreśla smak mięsa wieprzowego. Koniecznie trzeba go spróbować.

Żeberka w miodzie przepisy

Żeberka pieczone w miodzie można zapiec również z kilkoma ząbkami czosnku – trzeba wtedy pamiętać by nie przesadzić, aromat czosnku może stać się zbyt intensywny i przestanie podkreślać a zabije smak żeberek. Pieczone żeberka na słodko to również idealny sposób by zachęcić najmłodszych do jedzenia dań mięsnych – charakterystyczny słodki posmak żeberek w miodzie z pewnością przypadnie dzieciom do gustu.

Przepis na żeberka w miodzie może wydawać się stosunkowo trudny dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką przyrządzania mięs jednak są to tylko pozory – ten ponadczasowy przepis wymaga niewiele składników i podstawową wiedzę kulinarną. Żeberka w sosie miodowo jabłkowym to jedno z tych pysznych dań, które przygotowuję bardzo często na rodzinny obiad w weekend. Smak pieczonego mięsa wieprzowego to jest to co lubią nie tylko mężczyźni.