• Dżem z winogron
    Różności

    Dżem z winogron

    Zapraszam po mój sprawdzony, pyszny, domowy przepis na dżem z winogron. Jest on prosty w przygotowaniu i z całą pewnością zasmakuje każdemu. Dżem winogronowy może być super dodatkiem…

Dżem z winogron

Czy miałeś kiedyś okazję spróbować dżem z winogron? Jeśli nie to nie zwlekaj. Spróbuj go czym prędzej. Winogron mimo, że kojarzy nam się jedynie z wysokoprocentowymi trunkami nadaje się również do przetworzenia w innej postaci. Dżem winogronowy jest nadal bardzo mało popularny. Niestety wiele osób nadal nie docenia zdrowotnego wpływu tychże owoców na nasz organizm. Winogron jest bogaty w wiele witamin takich jak te z gruby B (B1, B2 czy B6) lub E, A i C.

Oprócz tego winogrona zawierają w sobie resweratrol, katechniny czy antyocjany, które wykazują silne działanie przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Dodatkowo winogron wykazuje działanie przeciwzapalne, chroni przez działaniem promieni UV, ma również działanie przeciwalergiczne. Bez względu na to czy chcemy przygotować dżem z różowych winogron czy dżem z białych winogron sposób przygotowania nie zmienia się.

Dżem winogronowy

Przepis na dżem z winogron jest taki sam jak w przypadku innych owoców. Należy umieścić owoce w garnku  zasypać cukrem i poczekać, aż puszczą sok. Dodatkowo dżem możemy wzbogacić sokiem z cytryny bądź też kardamonem.

Natomiast warto zauważyć, że pasteryzowanie dżemu oprócz tradycyjnego odwrócenia do góry dnem słoika warto wydłużyć o zagotowanie słoików w garnku z wrzącą wodą przez około 10 minut, bądź też na sucho w piekarniku nagrzanym do temperatury 120 stopni. Wtedy nie będziemy mieli żadnych wątpliwości co do trwałości dżemu.