Grzyby to bardzo uniwersalny dodatek do potraw. Można je smażyć, gotować, dusić, zaserwować w formie sosu do mięsa lub przygotowywać zupy. Okazuje się, że rozpoczynając kulinarną przygodę z grzybami, można odkryć wiele doskonałych, apetycznych zestawień. Jak przygotowywać lubiane przez wielu borowiki i z czym je łączyć? Podpowiadamy!

Przyprawy i dodatki

Grzyby, takie jak borowiki, najlepiej smażyć na maśle, które wzbogaci ich smak i aromat. Doskonale komponują się z duszoną cebulką, solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz koperkiem. Grzyby tak naprawdę nie wymagają zbyt wielu przypraw, ponieważ mogą one przesłonić ich naturalny smak. Jednak, aby go podkreślić, można stosować z umiarem np. majeranek, tymianek, cząber, rozmaryn, jałowiec czy kminek, a także posypać świeżym koperkiem lub natką pietruszki. Doskonałym pomysłem na obiad jest zupa krem, do której warto dodać śmietanę, by zyskała aksamitną konsystencję. Borowiki znakomicie smakują w połączeniu z mięsem, na przykład schabem lub polędwiczką wieprzową.

Polędwiczki z prawdziwkami

Prawdziwki, inaczej nazwane borowikami, wzbogacają smak mięsa, dodając mu niepowtarzalnego smaku i aromatu. Polędwiczki z borowikami można przygotować w ekspresowym tempie. Oprócz odpowiedniego mięsa i samych grzybów potrzebna nam będą także warzywa: marchew, pietruszka z natką i cebula. Dodatkowo warto sięgnąć po aromatyczne przyprawy – smak dania podkreślą szczypta świeżo zmielonego pieprzu i Przyprawa Jarzynka WINIARY.

Obejrzyj nasze filmy:

W pierwszej kolejności należy przygotować warzywa. Marchew, pietruszkę i cebulę trzeba umyć i oczyścić, a następnie pokroić w drobną kostkę. Grzyby kroimy na plastry i wraz z warzywami podsmażamy na dwóch łyżkach masła. Na oddzielnej patelni należy usmażyć polędwiczki. Wcześniej nacieramy je pieprzem, przekładamy na patelnię i smażymy przez około 15 minut. Mięsa nie należy nakłuwać, ponieważ wypłynął wszystkie soki, odpowiedzialne za jego jędrności i smak. Dopiero po ścięciu mięsa można je zdjąć z patelni, pokroić w plastry i ponownie podsmażyć. Wzbogacone smakiem przypraw mięso dusimy pod przykryciem. Polędwiczki z borowikami stworzą doskonałe danie z ziemniakami i surówką. Można je również serwować z gruboziarnistymi kaszami.

Zupa krem z borowików

A teraz propozycja dla prawdziwych miłośników zup typu krem! Ta przygotowana z udziałem borowików jest niezwykle aromatyczna, wyrazista w smaku i idealnie kremowa. Do jej przygotowania wykorzystajmy świeże borowiki, które połączymy z rosołem drobiowo-warzywnym, np. WINIARY (2 kostki). Dodamy także warzywa: białą część pora, posiekaną natkę pietruszki oraz marchew. Smaku dopełnią aksamitna śmietana i świeżo mielony pieprz.

Grzyby, pora i marchew należy oczyścić i pokroić w kostkę. W 1 litrze wrzącej wody rozpuszczamy kostki rosołowe, wlewamy do garnka i dodajemy warzywa i grzyby. Całość należy gotować przez około 20 minut do miękkości składników. Teraz wystarczy tylko zmiksować zupę i dodać śmietanę. Pamiętajmy jednak, że dodana bezpośrednio do ganka może się zważyć, dlatego warto ją rozrobić z odrobiną zupy w oddzielnym naczyniu i dopiero wlać. Krem z borowików doprawiamy pieprzem i posypujemy natką pietruszki. Pyszne danie gotowe! Zupa krem z borowików nie wymaga dodawania innych przypraw – będzie wyrazista w smaku i aromatyczna. Możemy ją podawać z grzankami lub groszkiem ptysiowym.

Aromatyczne borowiki - jak je przyrządzać i z czym podawać?

Materiał partnera.