Osoby, które przechodzą na dietę borykają się zazwyczaj z wieloma wątpliwościami na temat tego, co i jak jeść. Przedstawiamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące efektywnego odchudzania.

Czy mogę jeść owoce w nieograniczonej ilości?

Owoce są bogatym źródłem błonnika, witamin i minerałów, dlatego nie powinno ich zabraknąć podczas diety odchudzającej. Dietetycy i specjaliści po kursie dietetyki w Warszawie podkreślają jednak, że niektóre z nich mają bardzo wiele cukrów prostych, więc nie należy jeść ich bez ograniczeń. Mowa na przykład o świeżych bananach, winogronach, figach, daktylach czy awokado. Wysokokaloryczne są również owoce suszone – banany, śliwki, jagody Goji, morele czy jabłka. Co więcej, podczas suszenia tracą one cenne składniki, np. witaminę B1, C oraz kwas foliowy. Jakie zatem owoce są dozwolone podczas odchudzania? Z umiarem można jeść kwaskowate gruszki i jabłka, maliny, truskawki, jeżyny,  nektarynki, arbuzy, brzoskwinie, cytrusy, porzeczki i wiśnie.

Mam wolną przemianę materii. W jaki sposób mogę ją przyspieszyć?

Metabolizm jest kwestią indywidualną, dlatego warto skonsultować tę kwestię ze swoim dietetykiem. Na przemianę materii mają bowiem wpływ nasze uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, a także niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy. Specjalista po kursie dietetyki w Lublinie dobierze dla pacjenta najlepszą metodę. W przyspieszeniu przemiany materii pomaga picie odpowiedniej ilości płynów (wody, zielonej herbaty oraz ziołowych naparów), aktywność fizyczna, a także regularne posiłki.

Jak poradzić sobie z napadami głodu, szczególnie wieczornymi lub nocnymi?

Napady głodu są ogromną przeszkodą w drodze do szczupłej sylwetki. Na ich pojawienie się może mieć wpływ kilka czynników, np. przewlekły stres, problemy na tle emocjonalnym, choroby lub zaburzenia (depresja, bulimia, cukrzyca), niewystarczająca ilość snu, a także ilość i jakość spożywanego jedzenia. Wilczy apetyt często powoduje pomijanie śniadania czy lunchu w pracy. Pierwszym krokiem jest zatem zadbanie o regularność posiłków oraz odpowiednie nawodnienie. Pomocne jest również planowanie posiłków – po powrocie z pracy lub szkoły warto mieć w lodówce obiad, który wystarczy podgrzać.

Sięganie po przekąski nocami i wieczorami może mieć również związek z zaspokajaniem swoich potrzeb emocjonalnych (jedzenie z radości lub smutku). Tę kwestię warto skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą.

Jak zwalczyć ochotę na słodycze?

Zahamowanie apetytu na słodycze nie jest łatwym zadaniem. Jeśli sięgamy po słodkie przekąski zbyt często, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykuczenia cukrzycy typu II oraz insulinoodporności. Niezwykle ważna jest także zmiana swoich nawyków żywieniowych, czyli jedzenie 5 posiłków w ciągu dnia oraz picie odpowiedniej ilości wody. Dietetycy i absolwenci kursów dietetyki podkreślają, że odpowiednio zbilansowana dieta powinna również zawierać te składniki, których niedobór wiąże się z apetytem na słodycze. Mowa o chromie, magnezie oraz cynku.

O której godzinie powinienem zjeść ostatni posiłek?

Ostatni posiłek powinien być spożyty 3-4 godziny przed snem. Osoba, która zasypia o 23:00, powinna zatem zjeść kolację najpóźniej o 20:00.

5 pytań do dietetyka - rozwiewamy wątpliwości na temat odchudzania
5 pytań do dietetyka – rozwiewamy wątpliwości na temat odchudzania
Materiał partnera.