Żywienie dzieci od pierwszych dni życia ma niebagatelne znaczenie dla ich dalszego rozwoju i zdrowia. Mleko początkowe dla niemowląt stosowane jest jako alternatywa dla karmienia naturalnego. Jeśli maleństwo nie może pić mleka matki, należy zastąpić je odpowiednim mlekiem modyfikowanym. Zobacz, czym się kierować przy wyborze.

Jak wybrać mleko dla niemowlęcia?

Wybór pierwszego mleka modyfikowanego dla niemowląt jest nie lada wyzwaniem. Decyzję warto podjąć po dokładnym określeniu potrzeb żywieniowych dziecka, w czym zwykle pomaga pediatra. Z uwagi na to, że kwestia żywienia w tym przypadku dotyczy najmniejszych dzieci, należy sięgnąć po tzw. mleko początkowe przeznaczone dla maluchów w wieku poniżej 6. miesiąca życia

Po czym je rozpoznać? Zazwyczaj jest ono oznaczone numerem 1 umieszczonym na opakowaniu. Wielu producentów żywności dla niemowląt ma w swojej ofercie odżywki przeznaczone do żywienia dzieci w pierwszym półroczu życia. Na pudełku szukaj informacji mówiącej o tym, że mieszanka nadaje się do sporządzania posiłku dla dzieci od 1. dnia życia do ukończenia 6. miesiąca życia.

Skład mleka modyfikowanego – specjalne potrzeby żywieniowe niemowląt

Mleka początkowe dla dzieci są opracowane z myślą o najmłodszych niemowlętach. Dlatego zawsze uwzględniają wyjątkowe potrzeby ich organizmów, przede wszystkim delikatnego układu trawiennego. Jeśli chodzi o skład, mieszanki zawierają modyfikowane mleko krowie i dodatki, m.in. odpowiednią dawkę witaminy D3, oligosacharydów, tłuszczów, białek i cukrów. W mleku mogą znaleźć się też prebiotyki, kwasy tłuszczowe DHA i bakterie kwasu mlekowego. 

Skład jest tak komponowany, by posiłek z mleka początkowego mógł skutecznie zastąpić mleko matki. Dopasowany jest do aktualnych potrzeb organizmu dziecka na etapie, na jakim się ono znajduje w pierwszym półroczu życia. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję i stężenie mleka, przy jego przygotowywaniu zawsze stosuj proporcje wyszczególnione w opisie w instrukcji na opakowaniu. Pamiętaj też o zachowaniu higieny podczas szykowania posiłku dla niemowlęcia.

Mleko początkowe dla niemowląt z alergią 

U niektórych dzieci obserwuje się objawy alergii pokarmowej. Specjalnie dla nich opracowano mieszanki o zmodyfikowanym składzie. Przykładem może być Bebilon pepti, które zwłaszcza polecane jest niemowlętom borykającym się z alergią na białko mleka krowiego (dostępne np. w ofercie allecco.pl – https://www.allecco.pl/marka-bebilon-pepti,dGg-PBc.html). Wyróżnia się ono hipoalergicznym składem, co oznacza, że substancje zawarte w mleku mogą nie wywoływać objawy alergii, chociaż nie jest to regułą, gdyż mieszanka zawiera hydrolizowane białka mleka krowiego.

Przez pierwsze pół roku życia niemowlęta odżywiają się wyłącznie mlekiem matki, mlekiem modyfikowanym lub naprzemiennie jednym i drugim. Z myślą o wyjątkowych potrzebach rozwijającego się organizmu opracowano mleko początkowe, które doskonale je zaspokaja. Zapytaj pediatrę Twojego dziecka o to, jakie mleko wybrać, by zapewnić maleństwu wszystko, czego potrzebuje na obecnym etapie życia.

Materiał partnera.