Rogaliki krucho drożdżowe to puszyste, pięknie wyglądające i jeszcze lepiej smakujące słodkości dla każdego wielbiciela deserów. Rogaliki można przygotować z dowolnie wybranym nadzieniem. Możemy je nadziać zarówno marmoladą, konfiturą różaną, nutellą, kajmakiem czy czekoladą. Będą równie dobrze smakować z jabłkiem czy śliwką.
Rogaliki przygotujemy bez użycia jajek z dosłownie kilku składników, które każdy powinien mieć w domu.
Rogaliki te są chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku, tworząc z nadzieniem idealne połączenie. Długo zachowują swoją świeżość. Rogaliki drożdżowe możemy podać posypane cukrem pudrem, albo z jeszcze większą dawką słodyczy lukrem cytrynowym.
Obejrzyj nasze filmy:
Na moim blogu kulinarnym znajdziesz także inne przepisy na pyszne desery dla dzieci i nie tylko. Skoro tutaj robimy rogaliki krucho drożdżowe to warto znać przepis na klasyczne kruche rogaliki z marmoladą. Z całą pewnością dla dzieci wyśmienitym deserem będą owoce w czekoladzie.
Rogaliki krucho drożdżowe składniki
- 500 g mąki pszennej
- 200g masła (1 kostka)
- 180g śmietany (2/3 szklanki)
- 40 g świeżych drożdży
- 25g cukru pudru – ok. 2 łyżek
Ja używam do tego przepisu drożdży świeżych, bo ciasto znacznie lepiej wyrasta, ale możecie wykorzystać również drożdże instant. Będziecie potrzebować wtedy 14 g suchych drożdży. Czyli 2 torebki, bo zazwyczaj są one sprzedawane w torebkach po 7g.
Dodatkowo
- marmolada
- kajmak
- nutella
- czekolada
U mnie szklanka ma pojemność 250 ml.
Rogaliki krucho drożdżowe przepis
Z tej ilości ciasta uda się Wam przygotować około 30 rogalików, wszystko zależy od wielkości jaką przygotujecie oraz od tego jak dobrze będą pracowały drożdże i jak wyrośnie Wam ciasto.
Zaczynamy od przygotowania zaczynu, do rondelka wlewamy śmietanę, najlepiej aby była w temperaturze pokojowej, ale możecie też użyć zimnej. Trzeba wtedy w rondelku ją podgrzać, ale musicie pilnować aby się nie zagotowała.
Do śmietany dodajemy cukier poder i kruszymy do środka drożdże. Przy pomocy rózgi kuchennej całość mieszamy, aż drożdże połączą się ze śmietaną.
Miskę, albo rondelek przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15-20 minut w ciepłe miejsce.
Jak zaczyn zacznie pracować, to do miski robota kuchennego wsypujemy mąkę, dodajemy masło (wcześniej roztopione i przestudzone) oraz przygotowany zaczyn. Całość mieszamy łyżką, a następnie wyrabiamy ciasto hakiem do ciasta drożdżowego.
Ciasto powinno być po wyrobieniu jednolite, kruche i tłuste. Oczywiście ciasto można wyrabiać też ręką.
Z ciasta formujemy kulę, zwijamy je w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na godzinę.
Po wyjęciu dzielimy je na części – 4 części, a następnie na podsypanym mąką blacie rozwałkowujemy na grubość 2-3 mm.
Ciasto staramy się rozwałkować w kształt koła. Następnie dzielimy na 8 trójkątów.
W szerszym miejscu trójkąta kładziemy łyżeczkę dowolnego nadzienia i zwijamy od szerszego boku ku wierzchołku. Na samym końcu oba końce rogalika zbliżamy do siebie, tak aby uzyskać właśnie kształt rogala.
Rogaliki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C. przez 17-20 minut. Powinny uzyskać złoty kolor. Ja piekę w opcji piekarnika góra- dół.
Po upieczeniu rogaliki wyciągamy na kratkę i studzimy. Po przestudzeniu możemy je posypać cukrem pudrem, albo polać domowym lukrem.
Smacznego!