Chleb codzienny
Pieczywo

Chleb codzienny

Chleb codzienny z mąki pszennej to domowy wypiek, który idealnie pasuje na poranne śniadanie. Nie wymaga on od nas ani zaawansowanego sprzętu, ani tym bardziej wymyślnych składników.

Pieczenie chleba w domu, może i jest znacznie bardziej czasochłonne, ale znacznie tańsze, aniżeli taki kupiony w piekarni. Możecie przygotować go z podwójnej porcji i zamrozić. Po wyjęciu z zamrażalnika odpiekamy i mamy chrupiące pieczywo.

Składniki

  • 8g suchych drożdży
  • 400ml wody
  • 600g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli

Bardzo ważne jest aby woda miała temperaturę pokojową. Zimna woda sprawi, że drożdże nie zaczną pracować.

Chleb codzienny – jak przygotować

Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy drożdże. Mieszamy, dodajemy pozostałe składniki. Ciasto wyrabiamy dłońmi na jednolitą, elastyczną masę. Formujemy kulę.

Ciasto wkładamy do miski oprószonej mąką i odstawiamy na przynajmniej 1,5 godziny, ale nie dłużej niż 3 godziny. Ciasto powinno wyrosnąć. Wyrabiamy po wyjęciu z miski ciasto jeszcze przez chwilę i formujemy bochenek chleba. Układamy na blaszce do pieczenia obsypanej mąkę, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.

Chleb nacinamy od góry i pieczemy przez 45-50 minut w piekarniku nagrzanym do 220 st. C. Po upieczeniu studzimy na kratce.

Aby skórka była chrupiąca, warto podczas pieczenia do piekarnika włożyć naczynie żaroodporne z niewielką ilością wody.

Chleb codzienny
Jak upiec chleb codzienny

Smacznego!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze