Zapraszam Was po szybki i bardzo prosty chleb z naczynia żaroodpornego. Przepis jest bardzo prosty i co najważniejszy szybki w przygotowaniu.
Upieczenie idealnego bochenka chleba w domu może być trudnym zadaniem. Ale dzięki odpowiednim wskazówkom i sztuczkom możesz uzyskać chrupiącą skórkę i miękką konsystencję domowego chleba. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w pieczeniu, czy doświadczonym piekarzem, te wskazówki pomogą Ci uzyskać idealny bochenek chleba za każdym razem.
Dlaczego piec chleb w naczyniu żaroodpornym?
Naczynie żaroodporne to rodzaj naczynia do pieczenia, które jest często używane do pieczenia chleba. Ma różne kształty, okrągłe i podłużne i może być wykonany z ceramiki, kamionki, szkła hartowanego. Kształt naczynia i zamknięcia umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła w cieście, dzięki czemu uzyskuje się równomiernie upieczoną i złocistobrązową skórkę. Dodatkowo pomaga utrzymać wilgoć w chlebie, co nadaje mu bardziej miękką konsystencję i zapobiega wysychaniu.
Obejrzyj nasze filmy:
Naczynia żaroodporne świetnie nadają się również do przyrządzania pysznych przepisów, takich jak lasagne, makaron z serem, zapiekanka pasterska, enchiladas i nie tylko! Dzięki swojej wszechstronności i łatwości użycia, naczynia do zapiekania są niezbędnym narzędziem dla każdego piekarza, który chce robić pyszne domowe pieczywo!
Przepisy na pyszne chleby
Na moim blogu znajdziecie również inne sprawdzone przepisy na chleby. Jednym z nich jest chleb bezglutenowy, to przepis dla tych wszystkich którzy są na diecie bezglutenowej, a chcieliby w domu przygotować swój własny chleb. Na blogu jest też przepis na bagietki.
Chleb z naczynia żaroodpornego składniki
- 800 g mąki pszennej
- 600 ml letniej wody
- 1 łyżeczka cukru
- 3 łyżeczki soli
- 14 g drożdży instant
Tym razem przygotowuję chleb na bazie drożdży instant, jednak możecie przygotować go również na świeżych drożdżach.
Chleb z naczynia żaroodpornego przepis
Do miski wsypujemy drożdże, dodajemy cukier, wlewamy wodę, całość bardzo dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 10-15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
Następnie do miski z zaczynem dodajemy mąkę oraz sól. Wyrabiamy ciasto, aby składniki się połączymy. Możecie użyć do tego celu rąk, albo najlepiej robota z hakiem. Ciasto będzie dość rzadkie, ale się tym nie przejmujcie. Odstawiamy ciasto na około 60 minut w ciepłe miejsce. Powinno nam podwoić, jak nie potroić swoją objętość.
Jeśli u Was z domu nie ma takiego ciepłego miejsce to można nagrzać piekarnik do 35 st. i tam włożyć miskę z ciastem.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę podsypaną mąką i forujemy z ciasta bochenek chleba. Następnie przekładamy go do zimnego naczynia żaroodpornego, które wcześniej smarujemy tłuszczem. Naczynie przykrywamy i wstawiamy chleb do zimnego piekarnika. Nagrzewamy go do 190 st. C i od momentu nagrzania pieczemy chleb przez 30 minut.
Następnie zdejmujemy pokrywę i pieczemy jeszcze przez 40 minut.
Po upieczeniu chleb wyjmujemy i studzimy na kratce. Nie powinniście mieć problemów z wyjęciem chleba z naczynia, bo wcześniej zostało ono przez nas delikatnie natłuszczone.
Smacznego!