Bezglutenowe placki ziemniaczane to świetna opcja obiadowa dla tych, którzy muszą trzymać się diety bezglutenowej, ale nie chcą rezygnować z przepysznego smaku zwykłych placków ziemniaczanych.
Za pomocą zaledwie kilku prostych zmian w przepisie możesz zrobić pyszne bezglutenowe placki ziemniaczane, które nie sprawią, że poczujesz się, jakbyś jadł coś innego.
Placki ziemniaczane to pyszny i pożywny posiłek, którym zachwyci się każdy. Ale dla osób z nietolerancją glutenu zwykłe placki ziemniaczane nie są zalecane. Na szczęście mamy przepis na placki z ziemniaków bez glutenu.
Obejrzyj nasze filmy:
Na moim blogu znajdziesz przepisy na inne ciekawe dania bez glutenu. Osoby z dietą bezglutenową nie musza odmawiać sobie słodyczy. Wśród przepis są bezglutenowe pączki z różą, ale znajdzie się również coś dla miłośników czekolady – bezglutenowe brownie.
Bezglutenowe placki ziemniaczane składnik
- 5-6 większych ziemniaków
- 2 jajka
- 4 łyżki mix uniwersalny Incola
- 1 łyżeczka soli
- szczypta pieprzu
- 1 cebula
- olej do smażenia
Dodatkowo
- cukier do posypania
- kwaśna, gęsta śmietana
Do placków zazwyczaj dajemy zwykłą pszenną mąkę, ja postanowiłem ją zastąpić mixem uniwersalnym od Incola, który zawiera skrobie kukurydzianą i ziemniaczaną, oraz mąki jaglaną, kukurydzianą. Dzięki temu placki będą bez glutenu.
Jeśli chcecie możecie urozmaicić Wasze placki odrobiną słodkiej i ostrej papryki.
Przepis jest na około 12-14 placków, oczywiście ich ilość zależy od wielkości. Szklanka zawsze ma u mnie pojemność 250 ml.
Bezglutenowe placki ziemniaczane przepis
Ziemniaki obieramy i dokładnie myjemy. Następnie ścieramy je na tarce do ziemniaków. Jeśli takiej nie macie możecie zetrzeć ziemniaki na drobnej tarce. Ja wykorzystam do starcia ziemniaków robota kuchennego. Ze startych ziemniaków odciskamy powstałą wodę.
Następnie ścieramy cebulę, dodajemy mix uniwersalny Incola, sól i pieprz.
Całość dokładnie mieszamy. Jeśli w trakcie powstanie Wam jeszcze woda to ją odlewamy.
Na patelni rozgrzewamy olej, ale nie możemy być za gorący, bo placki się usmażą z zewnątrz, a w środku będą surowe. Najlepiej aby jego temperatura wynosiła około 175 st. C.
Placki smażymy z każdej strony ok. 3-4 minut do uzyskania złotego koloru. Po usmażeniu placki przekładam na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Placki ziemniaczane najlepiej smakują podane z cukrem, albo gęstą, kwaśną śmietaną. Takie placuszki to pomysł na szybki i smaczny posiłek.
Smacznego!