Ciasto na pizzę to sekret dobrej pizzy. Aby jak najlepiej oddawało smak włoskich potraw powinniśmy używać jak najlepszych składników. Sekretem jest dobra mąka i odpowiednia ilość drożdży.

Co jest sekretem ciasta na pizzę?

Sekretem klasycznego włoskiego ciasta na pizzę jest mąka. Jeśli chcecie zrobić dobrą pizzę powinniście użyć mąki zwanej „Tipi 00”. Jest to bardzo drobno zmielona mąka ze znacznie większą zawartością glutenu. Dzięki temu łatwiej się wyrabia i po wyrobieniu będzie bardziej elastyczne a my uzyskamy ciasto na pizzę jak z pizzerii.

Szybki przepis na ciasto do pizzy to domena włoskich wypieków. Ciasto przygotowane we Włoszech jest bardzo cienkie.

Bardzo często przygotowuję w domu pizzę, ze względu na łatwość przygotowania ciasta. Wystarczy dobry przepis na ciasto do pizzy i nasza pizza będzie smakowała wyśmienicie.

Według google pizza to najpopularniejsza i najczęściej wyszukiwana fraza na świecie.

Z czego składa się ciasto na pizzę włoską?

Składniki na ciasto na pizzę to przede wszystkim dobra, włoska mąka. Możecie użyć zwykłej tortowej mąki, jednak obawiam się, że ciasto nie będzie tak bardzo elastyczne jak powinno być. Do przygotowania ciasta używamy drożdży, mąki, wody, odrobiny soli i oliwy.

Przepis na ciasto do pizzy suche drożdże jest znacznie prościej i możemy pominąć przygotowanie rozczynu z drożdży. Prawdziwy włoski przepis jest

Jak upiec ciasto na pizzę?

Oryginalną pizzę wypieka się piecu opalanym węglem w temperaturze 440-480 st. C przez 2-3 minuty. Nie jest to możliwe w zwykłym piekarniku, dlatego też należy ustawić maksymalną temperaturę i ciasto wyłożyć na rozgrzaną blachę. Świetnie temperaturę przenosi również kamień do pizzy.

Proces wyrastania ciasta

Idealne ciasto jest ciastem długo dojrzewającym. To znaczy, że po wyrobieniu i przygotowaniu ciasta, należy włożyć je do miski obsypanej mąką, zamknąć folią i włożyć na 8-10 godzin do lodówki.

Ciasto na pizzę we włoskim stylu w niskiej temperaturze będzie bardzo pomału wyrastało. I na 20-30 minut przed wyrabianiem ciasta wyciągamy je z lodówki.

Klasyczna pizza to dobre ciasto i tylko 3 składniki, które swoimi kolorami mają przypominać włoską flagę. Tak więc na pizzę dajemy sos pomidorowy, mozzarellę i świeżą, zieloną bazylię. Pizza neapolitańska różni się od klasycznej tym, że ma znacznie wyższe brzegi i w sosie pomidorowym są grubo rozdrobnione pomidory.

Pokażę Wam mój idealny przepis na ciasto do pizze. Z tego przepisu wyjdą Wam dwie cienkie pizze.

Z przepisu upieczecie również focaccie, albo bułeczki śniadaniowe.

Ciasto na pizze składniki

  • 500g mąki typ 00
  • 300 ml wody
  • 7 g drożdży suchych
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki oliwy

Bardzo ważne jest aby woda była w temperaturze pokojowej.

Przepis na szybkie ciasto do pizzy

Wszystkie składniki umieszczamy w misce i ręcznie wyrabiamy przez kilka minut. Warto wiedzieć jak wyrabiać ciasto na pizzę. Potrzebna odrobiny wysiłku aby wszystkie składniki dobrze ze sobą połączyć. Ciasto  powinno być elastyczne i z łatwością odchodzić od rąk. Możecie też użyć do wyrobienia ciasta miksera z hakami.

Kulę z ciastem zostawiamy w misce oprószonej mąką. Zakrywamy folią aluminiową i wkładamy do lodówki aby bardzo pomału wyrastało. Ciasto powinno wyrastać minimum 8 godzin. Nie można też ciasta przetrzymać tam zbyt długo, maksymalnie do 12 godzin.

Po tym czasie przepis na ciasto drożdżowe do pizzy, wyrabiamy jeszcze przez chwilę i formujemy placki do wypieku pizzy. Nadajemy im odpowiedni kształt. Ciasto na włoską pizzę powinno być dość cienkie.

Na tak wyrobione blaty pizzy od razu nakładamy sos pomidorowy, ulubione dodatki oraz posypujemy wszystko serem mozzarella. Robiąc włoską pizzę trzeba pamiętać, aby używać jak najlepszych składników. Nie należy tych składników kłaść za dużo, bo nie w tym tkwi sekret włoskiej pizzy.

Pizzę wypiekamy w 240-250 st. C przez około 6-8 minut. Bardzo dobrze jest do tego użyć kamień do pizzy, który będzie trzymał przez cały czas wysoką temperaturę.

Pamiętajcie pizzę wstawiamy do nagrzanego już piekarnika.

Ciasto na pizzę
Ciasto na pizzę