Domowy przepis na buraczki zasmażane to tradycyjny polski dodatek do obiadu Przygotowanie buraczków na ciepło jest bardzo proste i szybkie. W tym wpisie pokażę Wam krok po kroku jak przygotować buraczki zasmażane według tradycyjnej receptury.

Buraczki na ciepło to mój ulubiony dodatek obiadowy, podaję go bardzo często z bitkami z cebulką, czy chociażby kotletem mielonym. Oczywiście najwiecej czasu potrzebujemy na ugotowanie, albo upieczenie buraczków. Jeśli jednak nie macie czasu, możecie w sklepie kupić już gotowe ugotowane buraczki.

Dodatek ten podajemy zazwyczaj w daniach w których pojawiają się kluski śląskie albo ziemniaki.

Buraczki smażone możemy przygotować w dwóch wersjach z dodatkiem smażonej cebulki albo bez niej. Możecie również przygotować zasmażkę z mąki, ale nie jest to konieczne.

Ja tradycyjnie buraczki podsmażam na smalcu, mają wtedy charakterystyczny smak.

Jeśli szukasz innych przepisów i inspiracji to znajdziesz je na moim blogu kulinarnym. Polecam Ci przepis na kotlety schabowe, albo pyszną sałatkę z ogórków, która będzie świetnym dodatkiem do obiadu.

Buraczki zasmażane składniki

  • 1 kg buraczków
  • 1 niewielka cebula
  • 1 łyżka smalcu.
  • 1 łyżka mąki
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu
  • 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego
  • 1 łyżeczka cukru

Kupując buraczki wybierajcie takie, które będą mniej więcej tej samej wielkości. Wtedy podczas gotowania ugotują się w tym samym czasie. Możecie również buraczki upiec. Poniżej podam Wam przepis na jedną i druga opcję.

Buraczki zasmażane przepis

Ja zazwyczaj gotuję buraki, w tym celu je dokładnie myję i gotuję w całości przez około 60-70 minut (dla buraków średnich). Jak macie większe buraki to musicie wydłużyć ten czas do ok. 90 minut. Buraki gotujemy na wolnym ogniu. Pilnujemy aby woda nie wyparowała, w razie potrzeby dolewamy.

Po ugotowaniu buraki wyjmujemy i studzimy.

Buraczki po ugotowaniu
Buraczki po ugotowaniu

Jeśli zdecydowaliście się upiec buraki, to również je dokładnie myjemy, osuszamy, zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w 190 st. C. przez około 90 minuty. Po upieczeniu odstawiamy je do ostygnięcia.

Buraki obieramy ze skórki jeśli jeszcze nieprzestygły do końca. Załóżcie rękawice, abyście nie mieli później problemów z domyciem rąk.

Obrane buraki ścieramy na tarce. Ja połowę z nich ścieram na małych oczkach, a połowę na średnich.

Starte buraczki zasmażane
Starte buraczki

Na patelni rozpuszczam smalec i dodaję drobno posiekaną cebulę, cebulkę podsmażam, aż będzie szklista. Do cebuli dodaję mąkę, a następnie na patelnię wkładam starte buraczki. Dodajemy szczyptę pieprzu, soli, cukru i kwasku cytrynowego. Możecie kwasek cytrynowy zastąpić octem (1 łyżka). Zarówno jeden jak i drugi dodatek pozwoli zachować piękną czerwoną barwę buraków. Buraczki smażymy przez około 6-7 minut na wolnym ogniu.

Próbujemy i w razie potrzeby doprawiamy. Buraczki zaraz po usmażeniu są gotowe do podania.

Tradycyjne buraczki zasmażane
Tradycyjne buraczki zasmażane

Smacznego!