Zapraszam Was po przepis na pyszny sernik słony karmel z prażonymi orzeszkami ziemnymi. Sernik jest zrobiony na kruchym spodzie, jest delikatny i puszysty w smaku. Ten sernik z orzeszkami rozpływa się w ustach. Przygotowuje się go bardzo szybko więc będzie idealny na każdą okazję.

Bardzo lubię serniki, zarówno te tradycyjne na kruchym spodzie, jak i serniki przygotowane na herbatnikach oraz te bez spodu. Klasycznym sernikiem, który cieszy się ogromną popularnością jest sernik nowojorski. Ale na moim blogu kulinarnym znajdziesz również propozycję na błyskawiczny sernik z 4 składników. Jeśli nie masz ochoty na serniki pieczone to możesz przygotować sernik na zimno na serkach homogenizowanych.

Sernik słony karmel to idealne połączenie kruchego ciasta, twarogu z pyszną polewą kajmakową, a całość smaku dopełniają słone orzeszki. Możecie tutaj zdecydować, czy chcecie użyć orzeszków solonych czy ich wersję zdrowszą – orzeszki bez soli.

W odróżnieniu od innych serników na moim blogu kulinarnym tego sernika słony karmel nie pieczemy w kąpieli wodnej.

Sernik słony karmel składniki na kruche ciasto

  • 160g mąki (1 szklanka)
  • 2 żółtka
  • 16g cukru pudru (2 łyżki)
  • 100g masla (1/2 klasycznej kostki)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sernik słony karmel składniki na masę serową

  • 1 kg sera z wiaderka (1 opakowanie)
  • 80g cukru pudru (1/2 szklanki)
  • 100g masła (1/2 klasycznej kostki)
  • 5 jajek
  • 2 białka
  • 1 budyń waniliowy (najlepiej bez cukru)

W masie serowej wykorzystamy białka, które zostały z przygotowywania kruchego spodu.

Sernik słony karmel polewa

  • 255g masy kajmakowej (1/2 puszki)
  • 100g orzeszków ziemnych solonych

Sernik jest przygotowany w tortownicy o średnicy 24 cm. U mnie szklanka ma pojemność 250 ml.

Jajka i ser na sernik wyciągamy wcześniej z lodówki, aby osiągnęły temperaturę otoczenia.

Sernik słony karmel
Sernik słony karmel

Sernik słony karmel przepis

Podstawą tego ciasta jest kruchy spód. I właśnie zaczynamy od przygotowanie kruchego spodu, bo ciasto będzie jeszcze przez godzinę leżało w lodówce.

Do miski wsypujemy przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia, a następnie dodajemy pokrojone w mniejsze kawałki masło i cukier puder. Do kruchego ciasta zawsze używamy zimnego masła, wyjęte prosto z lodówki. Dodajemy również żółtka, białek nie wyrzucajcie, bo przydadzą się przy przygotowywaniu masy serowej.

Sernik słony karmel

Przy pomocy miksera, albo rąk zagniatamy ciasto. Robimy to w miarę sprawnie i szybko, w przeciwnym razie masło się zbyt szybko roztopi. Z ciasta formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i ciasto wędruje na 1 godzinę do lodówki.

Sernik słony karmel

Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkowujemy ciasto na wielkość podobną do dna tortownicy. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, a następnie wykładamy na spód ciasto. Spód ciasta wyrównujemy i przy pomocy widelca nakłuwamy.

Sernik słony karmel

Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C (w opcji góra- dół) i do środka wkładamy spód. Pieczemy go przez 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy od razu z piekarnika. Temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 160 st. C. W takiej temperaturze za chwilę będziemy piec sernik właśnie w takiej temperaturze.

W czasie kiedy spód się piecze przygotowujemy masę serową. Zaczynamy od roztopienia w rondelku masła. Następnie je studzimy. Wszystkie składniki, a więc ser, cukier puder, masło, jajka, białka pozostałe z przygotowań spodu oraz budyń umieszczamy w misie robota kuchennego. Masę miksujemy na gładko. Możecie użyć robota kuchennego, albo zmiksować wszystkie składniki przy pomocy miksera.

Sernik słony karmel

Masę serową wylewamy na podpieczony spód. Następnie wkładamy sernik do piekarnika nagrzanego do 160 st. C (w opcji góra- dół). Staramy się ustawić półkę piekarnika tak, aby środek tortownicy wypadał mniej więcej po środku. Sernik pieczemy przez 60 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, ale nie otwieramy piekarnika. Nasz sernik powinien zostać w zamkniętym piekarniku jeszcze przez 60 minut.

Po wyjęciu zostawiamy sernik do całkowitego przestudzenia.

Sernik słony karmel

Wierzch sernika smarujemy masą kajmakową i posypujemy orzeszkami ziemnymi.

Sernik słony karmel
Sernik słony karmel
Sernik słony karmel
Sernik słony karmel

Smacznego!