Coraz chętniej skłaniamy się w stronę zdrowego jedzenia dobrego dla naszego organizmu. Szukamy w Internecie kolejnych porad dietetyków na temat właściwych nawyków żywieniowych, co zaimplementować w jadłospisie, a czego unikać, jakie jedzenie pomoże nam mieć zdrowe włosy i jasną cerę. Ci, którzy chcą zachować zdrowy i biały uśmiech wiedzą, że należy unikać słodkich napojów gazowanych, kawy i papierosów, ale niepozorny nawyk żywieniowy również ma wpływ na nasz uśmiech.

Twarde jedzenie – dobre na wszystko?

Chcąc utrzymać piękny, śnieżnobiały uśmiech należy pamiętać nie tylko o regularnym szczotkowaniu i cyklicznych wizytach u stomatologa, ale również o utrzymaniu właściwej diety. Zadbać trzeba oczywiście między innymi o dostarczenie zębom odpowiednich mikroelementów, takich jak wapń i fosfor, oraz witaminy D, A i C, które znaleźć można na przykład w nabiale, rybach, maśle i margarynie oraz surowych owocach i warzywach – truskawkach i porzeczkach, w brokułach i marchewkach.

To właśnie o te twarde warzywa najczęściej spierają się spece od higieny jamy ustnej. Z jednej strony dostarczają one naszym zębom (i przy okazji całemu organizmowi) niezbędnych, życiodajnych witamin. Ponadto twarde warzywa pomagają nam dodatkowo zadbać o czystość naszych zębów: wcinanie surowych marchwi, selera czy kalarepy pomaga w usuwaniu zbędnego osadu nazębnego. Ponadto twarde jedzenia poprawia ukrwienie dziąseł poprzez ich masowanie.

Dodatkowo spożywanie twardych pokarmów kształtuje linię żuchwy, dzięki czemu panowie mogą zbliżyć się nieco do uzyskania wymarzonej, kwadratowej szczęki. Brukselka, fasola, marchew czy jabłko zawierają tez w sobie sporo błonnika, który jest bardziej syty i pomaga w trawieniu.

Czy twarde jedzenie może zaszkodzić zębom?

Czy w takim razie twarde jedzenie zawsze będzie dobrym wyborem dla naszych zębów? Uliczna legenda straszy nas tym, że wgryzając się w twardy pokarm możemy w końcu ukruszyć nasze zęby. Tak, takie przypadki, szczególnie wśród osób z wrażliwszym uzębieniem, rzeczywiście mogą się zdarzyć, występują jednak niezwykle rzadko.

Spożywanie twardego jedzenia z pewnością znajduje się na liście tego, czego nie robić po leczeniu kanałowym. Chociaż nie ma bezpośrednich zaleceń na temat tego, czego unikać po takowym zabiegu, to ząb na którym przeprowadzano leczenie kanałowe bezpośrednio po całej procedurze bywa osłabiony, toteż zjedzenie czegoś twardego lub wymagającego intensywnego żucia może zaowocować naruszeniem szkliwa. Jest to jednak jedyna sytuacja, w której twarde jedzenie może nam rzeczywiście zaszkodzić. Zalety zdecydowanie przewyższają tutaj wady, dlatego jeśli nie masz w swojej diecie zbyt wiele, to pora urozmaicić nieco swój jadłospis.

Jakie twarde jedzenie zawrzeć w diecie?

Chcąc wspomóc swoje zęby i zapewnić sobie jeszcze piękniejszy uśmiech nie trzeba wcale zmuszać się do skrajnych wyrzeczeń lub całkowicie zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Wystarczy wprowadzić do diety parę niuansów aby dostarczyć zębom potrzebnych witamin i mikroskładników. Kluczowe są wcześniej wspomniane witaminy A, D, i C.

Witamina A pomaga w zapobieganiu nagromadzeniu się w jamie ustnej bakterii, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na problem próchnicy. Ponadto wzmacnia i odżywia tkanki przyzębia. Znajdziemy ją między innymi w przepysznej marchwi, jarmużu, szpinaku oraz nabiale.

Witamina D zadba o przyswajanie wapnia i fosforu, kluczowych składników budulcowych zębów odpowiedzialnych za ich twardość. Ją również znajdziemy w nabiale – mleku, jogurtach i jajkach – a także w tłustych rybach.

Witamina C zadba o nasze dziąsła, a znajdziemy ją w orzechach włoskich lub laskowych oraz w nasionach słonecznika. 

Twarde jedzenie - wady i zalety
Twarde jedzenie – wady i zalety
Materiał partnera.