Poradnik – Domowe piwo – Składniki do produkcji piwa
Poradniki

Poradnik – Domowe piwo – Nastawianie brzeczki

W poprzednich wpisach pokazałem Wam jaki sprzęt jest potrzebny do produkcji domowego piwa, w tym wpisie pokażę w jaki sposób nastawić domowe piwo przy wykorzystaniu opisanych wcześniej produktów.

  1. Przed rozpoczęciem pracy, musimy cały sprzęt dokładnie umyć i zdezynfekować sprzęt np. pirosiarczanem sodu (wg. instrukcji na opakowaniu). –  Chyba najważniejszy punkt :)
  2. Następnie do dużego garnka wlewamy 2 l wody, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy brewkit i ekstrakt słodowy. Całość doprowadzamy do zagotowania, cały czas mieszając. Następnie przelewamy do fermentatora.
  3. Do fermentatora dodajemy 15 litrów wody. Lepiej zrobić piwo z odrobinę mniejszej ilości wody, aniżeli pokazuje instrukcja to wtedy będzie bardziej wyraziste. Łącznie teraz mamy w fermentatorze ok. 20 l brzeczki. Przyjmuję założenie że ekstrakt słodowy i brewkit to łącznie ok. 3 l.
  4. Do kubka nalewamy wody (temperatura pokojowa- max. 26-27 st. C) i wsypujemy drożdże. Dajemy im ok. 30 minut aby zaczęły pracować, po czym dodajemy je do brzeczki, sprawdzając wcześniej czy ma temperaturę 22-24 st. C. Jeśli dodamy drożdże do zbyt ciepłej wody/ brzeczki to po prostu zabijemy drożdże.
  5. Fermentator szczelnie zamykamy i wkładamy rurkę fermentacyjną napełnioną wodą.
  6. Po ok. 7 dniach jak fermentacja ustanie sprawdzamy poziom BLG, następnie kolejny raz sprawdzamy po 3 dniach, jeśli będzie na takim samym poziomie możemy piwo butelkować.
  7. Piwo rozlewamy do butelek z dodatkiem 4g cukru na każde 0,5 litra. Pamiętajcie, aby dokładnie odmierzyć cukier, aby butelki nam później nie popękały.

Ja swoje piwo wczoraj zlałem do butelek i odstawiłem aby trochę „poleżakowało”. W przypadku stouta powinno to być ok. 2 miesięcy.
Nie bójcie się także spróbować odrobinę piwa i sprawdźcie czy ma smak domowego piwa :) Smak mojego piwa był delikatnie czekoladowo-kawowy, z wyczuwalnym na końcu smakiem chmielowym :)

W przypadku jakbyście wyczuwali smak bardzo kwaśny należałoby się spodziewać infekcji piwa:(

Poradnik – Domowe piwo – Składniki do produkcji piwa

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michał
12 marca 2015 13:50

* brzEczki :)