Serniki zaserwować możemy zarówno do codziennej, poobiedniej kawy, jak i w czasie Świąt Wielkanocnych czy innych uroczystości. O czym należy pamiętać przygotowując ten, kultowy już, deser?

Ser – kluczowy składnik

Zanim zabierzemy się na pieczenie sernika, zastanówmy się, na jakim efekcie finalnym nam zależy. Gdy mamy ochotę na przysmak wilgotny, gładki i zwarty w strukturze, użyjmy tłustego sera. Jeśli preferujemy ciasto suche, lekko grudkowate – zaopatrzmy się w jego chudą wersję, a jeżeli jesteśmy fanami w stu procentach kremowej konsystencji, postawmy na homogenizowany. Jeżeli kupimy zwykły ser, pamiętajmy, by zmielić go przynajmniej dwukrotnie – gdy zrobimy to tylko raz, w dalszym ciągu pozostaną w nim grudki. Jeśli po zmieleniu w dalszym ciągu będzie się nam on wydawał zbyt suchy, dodajmy do niego odrobinę słodkiej śmietanki lub mleka.

Krok drugi – jajka

By uzyskać sernik idealny, na kilogram sera przypaść powinno nie mniej niż 3 jajka, dzięki którym nasze ciasto stanie się bardziej pulchne. Gdy dodajemy je w całości, zwiążą one masę serową, nie napowietrzając jej zbytnio, a co za tym idzie – deser nie będzie zbyt gwałtownie rósł w trakcie pieczenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na wlanie w pierwszej kolejności samych żółtek, a następnie białek ubitych na pianę, uzyskamy sernik o puszystej, lekkiej konsystencji.

Spód sernika

Do sernika najlepiej sprawdzi się spód z kruchego ciasta. Pamiętajmy, by przed wyłożeniem masy serowej delikatnie go podpiec.

Pieczemy sernik

Dodatkowe składniki

Do ciasta można dodać odrobinę skrobi ziemniaczanej, mąki pszennej lub proszku budyniowego bez cukru, dzięki czemu zagęścimy strukturę naszego sernika. Należy jednak uważać z ich ilością – nadmiar sprawić może, że stanie się on bardziej sypki i będzie się kruszył w czasie krojenia.

Najlepiej, gdyby wszystkie wymienione wyżej składniki, przed trafieniem do piekarnika miały temperaturę pokojową, co znacząco wpłynie na końcowy efekt. Pomysły na serniki i dodatki do nich znajdziesz w tym serwisie https://www.przepisy.pl/przepisy/ciasta/serniki-2

Pieczemy sernik

Pieczenie sernika

Sernik lepiej piec przez dłuższy czas w niższej temperaturze, niż krócej w wyższej. Pierwszym ze sposobów jest wstawienie go do piekarnika nagrzanego do temperatury około 175 – 180°C i pieczenie przez około 15 – 20 minut, a następnie obniżenie jej do 120°C i suszenie przez około 90 minut. Drugi to pieczenie w temperaturze nie przekraczającej 180°C. Pierwszy patent najlepiej sprawdza się w przypadku serników z jajkami dodawanymi w całości. Niższa temperatura sprawia, że powierzchnia ciasta staje się niemalże idealnie płaska.

Sernik najlepiej piec na środkowej półce piekarnika bez termoobiegu – mógłby on sprawić, że jego wierzch  wyschnie i zbyt szybko zacznie pękać. Gdy zależy nam na zachowaniu jasnego koloru ciasta przy wyższej temperaturze, przykryjmy je folią aluminiową. Chcąc zabezpieczyć wierzch sernika przed pękaniem, wstawmy go do piekarnika razem z naczyniem z wrzącą wodą lub pieczmy go w kąpieli wodnej. Pamiętajmy, by w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika.