Wszystko co musisz wiedzieć o beczkach dębowych

Wszystko co musisz wiedzieć o beczkach dębowych

Drewniane beczki zostały wynalezione głównie do przechowywania wina. Nie są żadną nowością, bowiem mają naprawdę długą historię. Istnienie drewnianych wiader o prostych bokach, które wykorzystywały pierścienie po to, aby listwy były utrzymane razem, zostało udokumentowane już w 2690 roku przed naszą erą w Egipcie.

Początki powstawania beczek

Z pewnością wiele osób mogło zobaczyć muzealne repliki glinianych garnków, które pochodziły z Grecji czy Rzymu. Dopiero w 900-800 roku naszej ery opracowano beczki, które były całkowicie zamknięte.

W pierwszym wieku przed naszą erą beczki były bardzo często wykorzystywane do przechowywania piwa, wina, mleka, wody czy oliwy z oliwek. W ramach upływu czasu, gdy transport i handel się rozwijał, udoskonalono ich produkcję. To właśnie wtedy powstał zawód bednarza. Na początku II wieku naszej ery drewniane beczki zastąpiły gliniane naczynia.

Skąd popularność tego naczyń?

Przede wszystkim beczki dębowe cieszą się sporą popularnością ze względu na swoje solidne wykonanie i szczelność. Większość z beczek była zabezpieczona przez metalowe obręcze. Pierwsze powstałe beczki były trzymane paskiem skóry.

Ze względu na to, że beczki były szczelne i okrągłe bardzo łatwo można je było transportować z jednego miejsca na drugie. Znacząco ułatwiało to ich przenoszenie. Bardzo szybko odkryto także kolejne korzyści. Wiele towarów, jak np. wino, czerpią sporo korzyści z tego, iż są przechowywane w drewnianym naczyniu. To jedna z zalet, dla których nadal mamy do czynienia z przemysłem bednarskim, który ma się bardzo dobrze.

Wszystko co musisz wiedzieć o beczkach dębowych

 

Wino a odpowiednie naczynie do przechowywania

Przeważnie w beczkach dębowych przechowuje się wina czerwone. Dzięki temu można liczyć na ich kontrolowane utlenianie. Proces ten znacząco wpływa na zmniejszenie cierpkości, a jednocześnie zwiększa stabilność i poprawia kolor wina. Owocowe aromaty ewoluują w bardziej złożone.

Warto także wiedzieć, że wewnątrz dębu znajduje się kilka klas skomplikowanych chemikaliów. Każdy może dodać unikatowego smaku oraz tekstury białym czy czerwonym winom. Najbardziej znane są smaki waniliowe, nuty tytoniu lub herbaty, słodkie czy prażone aromaty. Garbniki, które mieszają się z nutą owoców wykorzystywanych do produkcji wina, zapewniają ogólną złożoność strukturalną.

Rozmaite właściwości i tekstury

Ciekawy jest fakt, że chemia wybranej dębowej beczki może nadawać rozmaite właściwości tekstury oraz smaku. Wiele będzie zależne od jej metody wytwarzania oraz od tego, jaki rodzaj dębu został użyty. Dąb amerykański ma zupełnie inne cechy niż dąb francuski. Co więcej, klepki suszone powietrzem będą się różnić od tych, które suszy się za pomocą ciepła pieca.

Co więcej, nawet sama metoda gięcia listew może zapewnić inne zmienne w procesie produkcyjnym. Najprościej mówiąc, jedna beczka dębowa może całkowicie różnić się od drugiej beczki dębowej. Zapewne ile winiarzy na świecie, tyle opinii na temat najlepszych beczek. Z pewnością jednak wszyscy zgodzą się co do tego, iż produkcja wysokiej jakości beczek jest skomplikowanym rzemiosłem.

Staropolska sztuka bednarska

Staropolska sztuka bednarska ma się w Polsce bardzo dobrze. Beczki mogą być wykonane z dębu szypułkowego lub bezszypułkowego. Są one idealnym wyborem dla wszystkich winiarzy. Najlepiej, gdyby dębowe beczki byłī wykonywane ręcznie – zgodnie z tradycyjną bednarską sztuką. Oznacza to, że są później wypalane wewnątrz ogniem, a do ich produkcji wykorzystuje się jedynie sezonowane drewno dębowe.

Klepki, które wykorzystuje się do wykonywania beczek, są wykonywane z drewna dębowego, sezonowanego na wolnym powietrzu. Musimy wiedzieć, że aby w beczce zachodziły odpowiednie procesy leżakowania, musi ona oddychać. Proces wypalania wewnątrz pozwala na to, aby w beczkach można było przechowywać oraz sezonować alkohole. To stara, a zarazem sprawdzona technologia. Ważne, aby do produkcji beczek nie stosowano żadnych środków chemicznych. Mogą one negatywnie wpływać na jakość przechowywanych w nich produktów.

Zanim zdecydujemy się na konkretne beczki, warto dowiedzieć się, skąd pochodzi dąb wykorzystywany do ich produkcji. Wszystkie wyroby powinny być uszczelniane bez użycia klejów. Z pewnością dębowa beczka będzie idealnym prezentem dla miłośników domowych wyrobów czy szlachetnych trunków.

Idealne przechowywanie alkoholu

Decydując się na przechowywanie alkoholu w beczkach, musimy pamiętać o tym, że drewno dębowe jest reaktywnym materiałem. Oznacza to, że w wyniku kontaktu drewna z substancjami, które są przechowywane w beczce, zachodzą reakcje chemiczne. Niereaktywne naczynia nie oddziałują z przechowywanym materiałem, dlatego nie zmieniają jego smaku ani chemii.

Drewno dębowe oddziałuje z winem, przez co powoduje powstawanie złożonej, bogatej tekstury, a także ciekawego smaku tego trunku. Dąb jest gatunkiem drewna, które ma niezwykle korzystny wpływ na przechowywanie alkoholu. Przede wszystkim, pierwszą zmianą, którą możemy zaobserwować, jest kontrolowana ilość utleniania podczas przechowywania wina. Stopniowy proces utleniania wpływa na zmniejszenie cierpkości, rozwój bukietu owocowego napoju, poprawia kolor i stabilność.

Wybór beczek dębowych do przechowywania bez wątpienia jest bardzo dobrym pomysłem. Trzeba jednak kupować je u sprawdzonych producentów, aby mieć gwarancję wysokiej jakości. Tylko wtedy będziemy cieszyć się niebanalnym smakiem trunków.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.

Obejrzyj również wideo:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.