Pampuchy czyli drożdżowe bułeczki na parze. Są one znane również pod nazwami buchty, parowce, a także parowańce. Są szybkie, proste do przygotowania.
Parowańce przygotowywane są na parze i robione z uniwersalnego ciasta drożdżowego. Każdy chyba zna ten klasyczny przepis na ciasto drożdżowe.
Pampuchy możemy podawać zarówno w wersji słodkiej ze słodkimi dodatkami oraz owocami, ale również na słono.
Obejrzyj nasze filmy:
Bułeczki te są przygotowywane na parze, świetnie tutaj sprawdzi się garnek do gotowania na parze, jeśli takiego nie macie to wystarczy na garnku z odrobiną wody umieścić durszlak, możecie też przykryć garnek pieluchą tetrową, albo grubą gazą i na niej przygotować buchty.
Domowe pampuchy zazwyczaj przygotowuję na świeżych drożdżach, mam wrażenie, że ciasto na nich znacznie lepiej wyrasta. Drożdże instant natomiast wykorzystuje do przygotowania chociażby pieczywa. Zobaczcie jak szybki i prosto przygotować chleb codzienny, albo chleb pszenny foremkowy.
Na moim blogu kulinarnym znajdziesz również inne przepisy na pyszne ciasta drożdżowe, chyba taką klasyką jest domowa chałka drożdżowa. Koniecznie musicie spróbować tego przepisu.
Pampuchy składniki
- 250 ml mleka
- 2 jajka
- 500g mąki pszennej
- 2 łyżeczki cukru
- 25g świeżych drożdży
- 25g masła
- szczypta soli
Mleko powinno być ciepłe, ale nie gorące. Jajka również w temperaturze pokojowej.
Pampuchy przepis
Zaczynamy od przygotowania rozczynu drożdżowego. Do miseczki kruszymy drożdże dodajemy 2 łyżki mąki, cukier i 100 ml mleka. Mieszamy rozczyn drożdżowy i odstawiamy na 15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
Masło roztapiamy w rondelku i pozostawiamy do ostygnięcia.
Teraz pora na przygotowanie ciasta na pampuchy. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajka, szczyptę soli, roztopione i przestudzone masło, a na sam koniec dodajemy pracujący rozczyn drożdżowy. Składniki mieszamy łyżką, najlepiej jest wykorzystać do tego celu łyżkę drewnianą i jak składniki się połączą, wyrabiamy ręką ciasto. Ciasto po wyrobieniu powinny być bardzo elastyczne i jednolite.
Dla maszynistów – ciasto wyrabiamy przy pomocy robota kuchennego z zamocowanym hakiem. Ciasto powinno być wyrobione w ciągu 5-7 minut.
Miskę z ciastem drożdżowym odstawiamy w ciepłe miejsce. Możecie wstawić je również do uchylonego piekarnika, wcześniej nagrzanego do 35 st. C. Ciasto powinno rosnąć przez 1 godzinę.
Następnie ciasto przekładamy na stolnicę/ blat lekko obsypany mąkę, formujemy kulę i dzielimy ją na około 12 kawałków. Każdy z kawałków formujemy w dłoniach – powinna powstać zgrabna kulka. Kulki ciasta drożdżowego układamy na blacie i przykrywamy na około 15-20 minut ściereczką.
Do garnka do gotowania na parze wlewam wodę. Powinno jej być mniej więcej 1/3 wysokości. Zagotowuję, a następnie wstawiam sitko do gotowania na parze wraz z pampuchami, całość przykrywamy. Buchty gotuje się na średniej mocy palniku przez 15 minut. Podczas gotowania nie wolno odkrywać przykrywki, aby nie wypuścić pary wodnej.
Parowańce, które aktualnie nie są gotowane na parze polecam włożyć do lodówki, w przeciwnym razie ciasto może Wam przerosnąć i nie będą one już takie smaczne.
Drożdżowe bułeczki to klasyka ciasta drożdżowego, mają uniwersalny smak. Możecie je podać polane na przykład syropem klonowym, albo miodem. Podać posypane makiem, albo polane jogurtem naturalnym i podane z owocami.
Można tutaj dowolnie łączyć pomysły na smaki, po prostu takie na jakie macie ochotę.
Smacznego!
Wychodzą całkiem niezłe.