Nie każdy kurczak smakuje tak samo. Istnieje ogromna różnica między smakiem kurczaka zagrodowego i takiego, który jest hodowany na skalę przemysłową. Smak mięsa zależy od wielu czynników, największy wpływ ma sposób hodowli zwierząt, a także warunki, w jakich dorasta kurczak. Oprócz tego smak może różnić się w zależności od gatunku, rodzaju karmy, a także stanu zdrowia i długości chowu.
Brojlery, bo tak nazywane są kurczaki hodowane na skalę przemysłową, mieszkają przez całe swoje życie w małych klatkach i rosną w czasie zaledwie kilku tygodni. Kurczaki zagrodowe dorastają naturalnie prawie dwa razy dłużej, bo aż do 56 dni. W tym czasie kurczak może aktywnie ruszać się i biegać na świeżym powietrzu. Zagrodowy kurczak mieszka w kurniku, a jego pasza jest pełnowartościowa i składa się z nasion wysokobiałkowych roślin oraz zbóż. Do paszy są dodawane tylko witaminy i minerały, bez żadnych ulepszaczy.
Wybierając przepis na kurczaka na niedzielny obiad, warto wybrać dobre mięso, by zaskoczyć się wyśmienitym smakiem i aromatem. Mięso kurczaka zagrodowego jest mięsiste i kruche, ma cieńszą skórkę i mniej tłuszczu, a to wszystko dzięki ekstensywnemu, czyli dłuższemu chowowi.
Oto dwa przepisy na przygotowanie pysznych dań, w których główną rolę gra kurczak zagrodowy.
Pomysł na obiad z ryżem i kurczakiem
To danie zawiera niewiele kalorii i zalecane jest dla osób będących na diecie. Papryka zawarta w tej potrawie pobudza apetyt i poprawia trawienie. Dietetyczny kurczak z ryżem i warzywami zawiera ogromne pokłady witaminy C, gdyż nawet pod wpływem pieczenia zachowuje najlepsze składniki.
Składniki:
- Pierś z kurczaka zagrodowego ok. 120 g
- 100 g ryżu
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- Połowa czerwonej i pół zielonej papryki
- ½ marchewki, około 25 g
- 150 g cukinii
- 25 g cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka sosu chili lub 1 mała papryczka chili
- Przyprawy: pieprz oraz mielony imbir
Przepis na pierś kurczaka z ryżem
Mięso z piersi kurczaka należy umyć, osuszyć i pokroić na małe kawałki. Następnie należy dodać do niego sos sojowy oraz mąkę ziemniaczaną. Całość należy wymieszać i odstawić do lodówki, by pierś z kurczaka przeszła smakiem marynaty.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie warzyw. Należy je oczyścić, obrać i pokroić w małą kostkę lub słupki. Danie najlepiej przygotowuje się w woku lub dużej patelni. Rozgrzewamy olej i rumienimy mięso z każdej strony przez chwilę. Na tym samy oleju należy zeszklić cebulę pokrojoną w kostkę oraz dodać marchew pokrojoną w słupki. Warzywa należy smażyć 3 minuty, po czym należy dodać paprykę i obsmażać przez kolejne 5 minut. Następnie dodać mięso i podlać kilkoma łyżkami wody. W tym czasie ugotować ryż według wskazań na opakowaniu.
Tak przygotowany dietetyczny ryż z kurczakiem należy co chwilę mieszać na woku, by danie się nie przypaliło. Na koniec należy dodać przyprawy oraz odrobinę sosu sojowego, jeśli danie wyszło zbyt suche.
Obiad z ryżem i kurczakiem świetnie nada się dla całej rodziny, a sos sojowy dodaje temu daniu wykwintnego smaku.
Dietetyczny kurczak z warzywami
Oto drugi przepis na pyszne danie z wykorzystaniem kurczaka zagrodowego. Jest to kurczak w warzywami pieczony w rękawie. Dzięki temu jest niezwykle soczysty i idealnie nadaje się na niedzielny obiad. Pieczenie kurczaka w rękawie sprawia, że mięso szybciej dochodzi, a do tego ma chrupiącą i aromatyczną skórkę. Kurczak zagrodowy pieczony w ten sposób zachowuje jeszcze więcej smaku.
Składniki:
- 1 cały kurczak zagrodowy
- 1 mała cebula
- 5 ząbków czosnku
- 4 łyżki oliwy
- ½ cytryny
- 2 łyżeczki suszonej słodkiej papryki
- 1 łyżeczka majeranku suszonego
- 1 łyżka masła
- 1 cukinia
- 2 ziemniaki
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- Przyprawy: pieprz i sól
Przepis na dietetycznego kurczaka z warzywami
Kurczaka należy umyć i osuszyć, a cebulę i czosnek obrać. Do środka kurczaka włożyć cytrynę, cebulę pokrojoną w ćwiartki oraz 3 ząbki czosnku. Następnie należy zrobić marynatę z oliwy, 2 ząbków czosnku, suszonej papryki i majeranku. Kurczaka zagrodowego należy dokładnie natrzeć solą i przygotowaną marynatą, a następnie odstawić do lodówki by smaki się „przegryzły”.
Marchewkę, pietruszkę, ziemniaki obieramy i następnie kroimy w większe kawałki. Cukinię jeśli jest duża kroimy w dość grube półplasterki.
Kolejnym krokiem jest przełożenie kurczaka do rękawa do pieczenia. Do rękawa wkładamy też pokrojone warzywa.Kurczaka wraz z warzywami zamykamy szczelnie w rękawie. Warzywa upieką się razem z kurczakiem i dodatkowo przejdą aromatem przypraw z kurczaka. Piec w temperaturze 180 stopni przez 1,5 godziny.
Za pomocą noża trzeba otworzyć gorący rękaw i odsłonić kurczaka. Na wierzchu mięsa położyć masło i piec jeszcze przez 10 minut w temperaturze 200 stopni. Dzięki temu skórka stanie się chrupiąca i niezwykle aromatyczna.