Liście szpinaku, to produkt wzbudzający skrajne odczucia, szczególnie wśród dzieci. Przez jednych to warzywo jest kochane, zaś przez innych nielubiane. Niechęć do potraw z tym składnikiem wynika zwykle z jego niewłaściwego przyrządzania, a trzeba przyznać, że można z niego stworzyć prawdziwe kulinarne cuda, jeżeli się tylko potrafi. Ponadto jest niezwykle zdrowy, ze względu na swe wartości odżywcze.

Zalety szpinaku

Liście szpinaku to niesamowite bogactwo karotenu, witaminy C i luteiny. Te przeciwutleniacze chronią przed nowotworami oraz miażdżycą, a także opóźniają efekty starzenia się skóry, ponieważ niwelują w naszym ciele szkodliwe wolne rodniki. Ponadto nie brak mu takich składników jak łatwo przyswajalne żelazo w ilości 2,8 mg na 100 gramów produktu, potas i kwas foliowy, a także magnez. Działa więc pozytywnie na układ krwionośny, nerwowy i obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu. Dodatkowo w szpinaku znajduje się także witamina K, odgrywająca ogromną rolę w procesie krzepnięcia, jak również witaminy z grupy B i witamina E.

Szpinak można polecić szczególnie kobietom w ciąży, które narażone są na niedobory składników mineralnych oraz witamin oraz większe zapotrzebowanie na nie. To warzywo powinno także znaleźć się w diecie dbających o linię, ze względu na swą bardzo niską kaloryczność. Sto gramów liści tego produktu ma jedynie 16 kalorii. Można więc go spożywać do woli, bez obawy o utratę szczupłej sylwetki.

 

Jak przyrządzać szpinak?

Liście tego cennego warzywa można jeść zarówno na surowo, na przykład w sałatkach lub przygotowywać na ciepło, w formie sosów. Z dodatkiem śmietany, czosnku i odrobiny oliwy, może stanowić wspaniały sos do makaronu. W sprzedaży możemy kupić produkt w postaci świeżej, jak i zamrożonej. Bez względu na jego formę, korzystajmy z jego bogactwa i smaku.

 

Przepisy

 

Polecamy przepisy na pyszne dania ze szpinakiem:

 

A wszystkie przepisy na dania ze szpinakiem dostępne są tutaj.