Lampką czerwonego wina wniesiemy toast na przyjęciu, ale również czasem topimy w niej nasze smutki. Warto wiedzieć, jak ilość jest wskazana i będzie chroniła przed chorobami, a jaka ilość nam zaszkodzi i nie będzie dobrze wpływała na nasz organizm.

Wbrew panującej opinii wino nam nie szkodzi, a wręcz przeciwnie bardzo pozytywne wpływa na funkcjonowanie naszych układów. Jednak trzeba się trzymać kilku podstawowych zasad. O tym wszystkim dowiecie się z tekstu poniżej.

Jak wino wpływa na nasz organizm

Wino to nie tylko winogrona, zawarte w nim są nuty porzeczek, wanilii i wielu innych dodatków. Najlepsze dla naszego zdrowia jest wino o dużej zawartości procyjanidów. Największą ich zawartość mają wina z południa Włoch (Sardynia), albo z południowych regionów Francji.

Przeczytaj także: Imbir- właściwości zdrowotne

Przeciwutleniacze zawarte w winie zwalczają i zapobiegają chorom serca, natomiast Flawonoidy redukują poziom złego cholesterolu, a podnoszą ten dobry. Jednak trunek ten też bardzo pozytywnie działa przeciwzakrzepowo, dzięki temu zapobiega zatorowości.

Wiedząc już co nieco o pozytywnych aspektach picia wina, warto wiedzieć, jak dużo można go wypić.

Ile wina można wypić

Przyjmujemy, że jedna lampka wina to 120-125 ml.

Znaczna część badań wskazuje, że optymalną dawką wina dla kobiety są 1-2 lampki dziennie. Natomiast mężczyzna powinien wypijać od 2-3 lampek wina. Nie należy jednak przekraczać dziennego maksimum, bowiem niszczymy wtedy wszystkie pozytywne skutki picia wina, a zamiast tego do głowy uderzają nam procenty zawarte w nim procenty. Warto wtedy zjeść jakiś posiłek, który zniweluje odrobinę wpływ procentów na nasz organizm.

Zobacz również: Do jakich posiłków pasuje białe wino?

Bardzo ważne jest również utrzymanie konsekwencji – nie należy odkładać butelki wina do lodówki i czekać z wypiciem do kolejnego weekendu. Aby przyniosło ono porządane zdrowotne efekty, powinniśmy spożywać je w miarę regularnie.

Jakie wino wybrać

Wiele osób zastanawia się, jakie wino wybrać? Białe czy czerwone, wytrawne czy słodkie. Najwięcej wolnych rodników będą miały wina czerwone. Jeśli chodzi o to czy ma to być wino słodkie czy wytrawne – odpowiedź brzmi: wytrawne. Takie wino będzie zawierało najmniej cukru, dzięki czemu dostarczymy najmniej kalorii dla naszego organizmu.

Ile wina można wypić?

Na sam koniec taka złota myśl – warto pić wino bo jest zdrowe, ale trzeba to robić z umiarem i z głową. Pamiętajcie, że alkohol jest tylko dla osób 18+.