Śledzie po kaszubsku doskonale będą nadawały się jako przekąska na świąteczny stół. Po pierwsze pysznie smakują, a po drugie uroczo wyglądają :) Przepis na śledzie po kaszubsku opiera się na dobrej jakości śledziach oraz cebuli. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne, a wiadomo że domowe śledzie po kaszubsku będą dużo lepiej smakowały aniżeli takie kupne :)

To bardzo szybka i prosta sałatka śledziowa. Jest idealna na święta Bożego Narodzenia oraz święta Wielkanoce. Tak przygotowane śledzie są również świetną przystawką na rodzinne spotkania.

Te pyszne śledzie po kaszubsku można przygotować kilka dni wcześniej przed świętami. Możecie je przygotować nawet 7 dni przed. Dodatek suszonej, aromatycznej śliwki odgrywa tutaj dużą rolę.

Obejrzyj nasze filmy:

U mnie na blogu kulinarnym znajdziesz również przepisy na śledzie w curry czy bardzo aromatyczne śledzie z suszonymi pomidorami. Myślę, że każdy powinien spróbować czegoś innego, aniżeli tylko śledzi w oleju.

Do przepisu polecam kupić śledzie matias, są one znacznie bardziej mięsiste aniżeli śledzie nazwane a’la matias. Śledzie moczymy w wodzie albo mleko. Ale o tym przeczytacie dalej.

Lista na zakupy oraz bardzo prosty przepis jest poniżej…

Śledzie po kaszubsku składniki

  • 20-25 płatów śledziowych (ok. 2 kg)
  • 6 średnich cebul
  • 2 ząbki czosnku
  • 20 suszonych śliwek
  • 8 łyżeczek koncentratu pomidorowego
  • 3 łyżki ketchupu
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżka ostrej papryki
  • 4 łyżki octu winnego
  • sól, pieprz

Śledzie po kaszubsku przepis

Zaczynamy od namoczenia śledzi. Ja używam śledzi z zalewy solnej. Moim zdaniem są znacznie lepsze, aniżeli śledzie w oleju. Śledzie moczymy w wodzie przez około 2-3 godziny, wszystko zależy jak bardzo słone są. Wodę wymieniamy 2-3 razy podczas moczenia. Uwaga, możecie śledzie namoczyć w mleko, będą wtedy bardziej delikatne w smaku.

Obieramy i kroimy w cienkie półplasterki 6 średnich cebul.

Cebulę podsmażamy na 5 łyżkach oleju czosnkowego. Aby uzyskać olej czosnkowy, wystarczy bardzo drobno w plasterki pokroić czosnek i wrzucić na 20-30 sekund na gorący olej. Możecie wrzucić również całe ząbki czosnku, tylko smażymy je wtedy chwilę dłużej. W ten sposób olej będzie aromatyzowany czosnkiem. Warto olej przecedzić, aby czosnek podczas smażenia się nie spalił. Nadałby wtedy gorzkiego posmaku.

Doprawiamy cebulę solą i pieprzem. Smażymy do momentu aż cebula będzie szklista, czyli jakieś 7-8 minut.

Śliwki, ogórki kiszone kroimy w drobną kosteczkę i dodajemy do cebuli. Do cebuli dodajemy 2 liście laurowe, 8 łyżeczek koncentratu pomidorowego, 3 łyżki ketchupu, drobno zmielone ziele angielskie. Podsmażamy przez kolejne 3 minuty, od czasu do czasu mieszając.

Następnie dodajemy 5 łyżek oleju, 4 łyżki octu winnego (czerwonego), czubatą łyżkę majeranku, 1 płaską łyżkę ostrej papryki, szczyptę soli i pieprzu. Całość podsmażamy przez kolejne 3 minuty, po czym odstawiamy do ostygnięcia.

Wymoczone płaty śledziowe kroimy w paseczki o szerokości 1-1,5 cm.

W dekoracyjnych słoikach układamy naprzemiennie cebulę i śledzie. Śledzie wkładamy na noc do lodówki. Następnego dnia są gotowe do jedzenia. Jednak uważam, że powinny jednak poleżeć chwilę dłużej. Smaki przegryzą się znacznie lepiej.

Tak przygotowane przez Was śledzie można przechowywać w lodówce nawet 7-9 dni. Koniecznie spróbujcie tego przepisu na śledzie po kaszubsku.

Śledzie po kaszubsku
Śledzie po kaszubsku

Smacznego!