Śledzie w śmietanie
Przystawki, przekąski, sosy

Śledzie w śmietanie

Śledzie w śmietanie to bardzo proste i bardzo szybkie w przygotowaniu danie. Myślę, że przepis na śledzia w śmietanie trzeba znać i każdy powinien wiedzieć jak je zrobić. Tak przygotowaną potrawę jemy nie tylko na Wigilię i na Święta, ale świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań.

Do przygotowania śledzika w śmietanie potrzebujemy dosłownie kilku podstawowych składników. Oczywiście jest to śledź, bo jest on tutaj podstawą dania. Możecie przygotować danie zarówno z prawdziwych Matiasów, albo tych dostępnych praktycznie w każdym markecie a’la matias.

Proponuje Wam sięgać tutaj po śledzie z solanki, które później moczymy. Jeśli wybierzecie śledzie z oleju, to musicie je bardzo dokładnie opłukać, aby olej nie był widoczny w śmietanie.

Zatem nie czekajcie dłużej i zobaczcie jak zrobić śledzie w śmietanie.

Śledzie w śmietanie składniki

  • 250 g śledzi z solanki
  • ok. 150 ml śmietany
  • 3 ogórki konserwowe
  • 1 czerwona cebula (możemy zastąpić ją zwykłą cebulą)
  • przyprawy: cukier, pieprz i sól

Śledzie w śmietanie przepis

Przygotowanie śledzi w śmietanie jest niezwykle proste. Jeśli kupiliśmy płaty śledziowe z beczki musimy je najpierw namoczyć w zimnej wodzie, aby nie były zbyt słone (ok. 2 godzin). Ja zawsze przed moczeniem próbuję śledzia, wtedy wiem jak bardzo jest słony. Możecie śledzia namoczyć również w mleku. Będzie delikatniejszy w smaku.

Płaty śledziowe kroimy w paseczki o grubości ok. 1 cm.

Następnie kroimy w drobną kostkę cebulę oraz ogórki konserwowe. Ja ogórki najpierw przekładam na sitko i je delikatnie odsączam.

Do miseczki wkładamy wszystkie pokrojone składnik, doprawiamy pieprzem, odrobiną cukru i dodajemy śmietanę. Całość mieszamy i próbujemy.

Jeśli będzie za mało słone możemy dodać odrobinę soli, jednak róbmy to na samym końcu, bowiem śledzie były już bardzo słone więc nie powinniśmy ryzykować dodawania soli już na początku.

Śledzie w śmietanie
Śledzie w śmietanie

Smacznego!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze