Migdałowiec bez pieczenia siostry Anastazji to bardzo łatwy do wykonania i absolutnie pyszny deser. To danie jest jednym z moich ulubionych słodkich deserów nie wymagających pieczenia.
Migdałowy smak jest bardzo subtelny i nie dominuje w cieście.
Ciasto migdałowe siostry Anastazji to połączenie bitej śmietany, słodkiego kajmaku oraz masy budyniowej. Całość przygotowana na krakresach. Proste, super wyglądające ciasto, które idealnie sprawdzi się na każdą okazję. Przygotowanie ciasta jest błyskawiczne i nie zajmie Wam więcej niż 30 minut.
Obejrzyj nasze filmy:
Na moim blogu znajdziesz również inne przepisy na pyszne ciasta bez pieczenia, wśród nich jest sernik gotowany, czy nie tylko świetnie wyglądające, ale równie dobrze smakujące ciasto góra lodowa. A jeśli mimo wszystko szukacie ciasta pieczonego to zobaczcie jak przygotować ciasto pleśniak.
Migdałowiec bez pieczenia składniki
- 400g masy kajmakowej
- ok. 50 krakersów
- 80g płatków migdałów
Migdałowiec bez pieczenia bita śmietana
- 400g śmietany 30%
- 2 śmietan fix
- 2 łyżki cukru pudru
Migdałowiec bez pieczenia masa budyniowa
- 3 szklanki mleka (750 ml)
- 2 torebki budyniu śmietankowego
- 1 kostka masła (200 g)
- 2 żółtka (jajka L)
- 1/2 szklanki cukru (110 g)
- 1 łyżka mąki pszennej – 10 g
Ciasto będę robił w blaszce o wymiarach 24×27 cm. Szklanka ma zawsze u mnie pojemność 250 ml.
Migdałowiec bez pieczenia siostry Anastazji przepis
Przygotowanie ciasta zaczynamy od zrobienia masy budyniowej. Masa budyniowa musi ostygnąć, zanim będziemy mogli przygotowywać kolejne etapy.
Do rondelka wlewamy mleko (600 ml) i zagotowujemy. Uważajmy, aby mleko nam nie wykipiało. Jeśli Wasz budyń jest bez dodatku cukru, to do mleka dodajemy cukier. Jeśli natomiast kupiliście budyń z dodatkiem cukru, to ten składnik jest niepotrzebny.
Do pozostałego mleka (150 ml) dodajemy budynie i łyżkę mąki, dokładnie mieszamy, tak aby nie było grudek. Dodajemy dwa żółtka i mieszamy. Tak przygotowaną masę wlewamy do gotującego się mleka i zmniejszamy ogień, energicznie mieszamy i gotujemy do momentu aż zgęstnieje. Budyń odstawiamy do ostygnięcia.
Masło wkładamy do miski i na największych obrotach miksera ubijamy do chwili, aż będzie puszyste i jasne. Następnie, cały czas miksując, do puszystego masła dodaję partiami budyń. Miksujemy do wykorzystania całej masy budyniowej i połączenia się składników.
Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i na dnie układamy krakersy. Układamy je w taki sposób aby nie było pustych przestrzeni.
Następnie na rozłożonych ciasteczkach rozprowadzamy masę kajmakową. Na kajmaku układamy kolejną warstwę krakersów.
Na krakersy wykładamy przygotowaną i przestudzoną masę budyniową. Rozprowadzamy po całości, aby wyrównać powierzchnię.
Kolejna warstwę ponownie stanowią krakersy.
Pora zabrać się za przygotowanie bitej śmietany. Do ubijania śmietany wykorzystujemy produkt prosto z lodówki. Dlatego wyciągamy ją dopiero w momencie, kiedy robimy ostatni etap ciasta. Śmietanę przelewamy do wysokiego naczynia i miksujemy na najwyższych obrotach. Pod sam koniec miksowania dodajemy do niej cukier i ja dodaję śmietan fix. W oryginalnym przepisie siostra Anastazja wykorzystuje rozpuszczoną żelatynę.
I Wy również możecie zastąpić śmietan fix, żelatyną. W tym celu w 60 ml ciepłej wody rozpuszczamy jedną łyżeczkę żelatyny i dodajemy do śmietany pod koniec ubijania. Bitą śmietanę wykładamy na górę ciasta.
Na suchej patelni prażymy płatki migdałów. Po uprażeniu dekorujemy nimi ciasto.
Ciasto trzeba teraz wstawić do lodówki na parę godzin aby budyń i bita śmietana stężała. Najlepiej na całą noc.
Smacznego!