Mleczny likier z mleka zagęszczonego
Napoje,  Desery,  Piwniczka

Likier mleczny z mleka zagęszczonego

Likier mleczny z mleka zagęszczonego to szybki pomysł na słodki i bardzo prosty w przygotowaniu likier idealny na święta. Likier przygotujemy dosłownie z dwóch składników. Samo przygotowanie nie jest skomplikowane, ale wymaga chwili czasu, potrzebnego na jego gotowanie.

Taki likier możemy przygotować zawsze przed spotkaniem ze znajomymi, bo możemy go pić od razu po przygotowaniu i ostudzeniu.

Zalety likieru mlecznego

  • tylko 2 składniki
  • prosty przepis
  • można pić go od razu

Składniki

  • puszka mleka skondensowanego (530g)
  • 200 ml wódki

Ja używam mleka skondensowanego „Gostyń”, ale każde inne będzie dobre. Jeśli wolicie odrobinę mocniejsze nalewki to dodajcie 50 ml spirytusu, ale trochę więcej wódki.

Likier mleczny przepis

Puszkę z mlekiem wstawiamy do rondelka i wlewamy wodę, tak aby puszka była zakryta w całości. Następnie na bardzo wolnym ogniu, woda ma tylko „pyrkotać” gotujemy ją przez 1,5 godziny. Następnie studzimy i przelewamy mleko do blendera. Nie otwierajcie jej przed ostudzeniem, bo inaczej zabrudzicie całą kuchnię. Mleko zapewne wystrzeli z puszki.

Do blendera dodajemy również wódkę i ewentualnie spirytus. Całość blendujemy i przelewamy do karafki albo butelki. Wkładamy do lodówki i studzimy. Nasz mleczny likier jest gotowy już tego samego dnia.

Likier mleczny
Likier mleczny

Na zdrówko :)

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Likier mleczny

Likier mleczny to rodzaj likieru, który jest zwykle wytwarzany z mleka, cukru i aromatu. Często ma słodki i kremowy smak. Pierwsza odnotowana wzmianka o likierze mlecznym pochodzi z 1887 r. przez francuskiego pisarza, który nazwał go „liquor de lait”. Likier na mleku może mieć wiele wersji np. karmelową, kokosową lub czekoladową. Również nutellówka jest bardzo popularna. Mleczny likier to idealny dodatek do deseru czy popołudniowej kawy. Szczególnie polecany jest kobietom, bo jest słodki i ma niewiele (lub wcale nie ma) procent.

Na uwagę zasługuje również likier na bazie jaj. Likier jajeczny można przygotować, zalewając jajka alkoholem i cukrem. Większość likierów jajecznych ma jasnozłoty kolor i słodki smak. Często stosuje się je w deserach lub jako składnik innych napojów. Lody polane takim Advocatem są dużo smaczniejsze i wyraziste w smaku.

Likier mleczny przepisy

Likier jajeczny i mleczny można łatwo zrobić w domu. Przepisy i listy składników znajdują się w książkach kucharskich z deserami lub drinkami. Likier mleczny to rodzaj alkoholowego lub bezalkoholowego napoju mlecznego, który zwykle zawiera mleko i cukier jako główne składniki.

Czy warto podarować likier jajeczny lub mleczny jako prezent?

Likier na mleku lub jajeczny Advocat w ładnej butelce może być ciekawą propozycją prezentu np. imieninowego. Może stanowić dodatek do bukietu kwiatów lub samodzielny podarunek. Również można zestawić go z czekoladkami i podarować babci, cioci lub innej bliskiej osobie. Likier mleczny bez alkoholu to zawsze miły prezent.