Gofry

Chrupiące gofry są przysmakiem dzieci i dorosłych. Podczas wakacji warto ich spróbować na nadmorskiej promenadzie, koniecznie z owocami i bitą śmietaną. Ciasto na gofry można także zrobić w domu, przypominając sobie pyszny smak wakacji. Gofry łatwo zrobić samodzielnie, jednak jest potrzebna do tego gofrownica. Przy wyborze gofrownicy powinniśmy się kierować jej mocą oraz tym czy ma nieprzywieralne dno. Będzie nam wtedy znacznie łatwiej przygotowywać gofry.

Przepis na gofry

Gofry chrupiące robi się z prostych składników, dlatego łatwo je przyrządzić w domu. Dodatki można dobrać według gustu, jedni uwielbiają je z dżemem, a inni z kremem czekoladowym. Najlepiej smakują z polewą i świeżymi owocami. Domowe wypieki mogą smakować jak gofry z budki, być tak samo chrupiące i słodkie. Można je jeść na śniadanie lub jako przekąskę.

Dzieci najczęściej wybierają najprostszą wersję chrupiących gofrów. Są to gofry z cukrem pudrem. Nie ukrywając, ja też najbardziej lubię gofry posypane cukrem pudrem. Czasem jak mam ochotę to przygotowuję również gofry z bitą śmietaną, a w pełni sezonu, kiedy na ryneczku można kupić świeże owoce, w domu robię gofry z owocami.