Likier mleczny

Likier mleczny to rodzaj likieru, który jest zwykle wytwarzany z mleka, cukru i aromatu. Często ma słodki i kremowy smak. Pierwsza odnotowana wzmianka o likierze mlecznym pochodzi z 1887 r. przez francuskiego pisarza, który nazwał go „liquor de lait”. Likier na mleku może mieć wiele wersji np. karmelową, kokosową lub czekoladową. Również nutellówka jest bardzo popularna. Mleczny likier to idealny dodatek do deseru czy popołudniowej kawy. Szczególnie polecany jest kobietom, bo jest słodki i ma niewiele (lub wcale nie ma) procent.

Na uwagę zasługuje również likier na bazie jaj. Likier jajeczny można przygotować, zalewając jajka alkoholem i cukrem. Większość likierów jajecznych ma jasnozłoty kolor i słodki smak. Często stosuje się je w deserach lub jako składnik innych napojów. Lody polane takim Advocatem są dużo smaczniejsze i wyraziste w smaku.

Likier mleczny przepisy

Likier jajeczny i mleczny można łatwo zrobić w domu. Przepisy i listy składników znajdują się w książkach kucharskich z deserami lub drinkami. Likier mleczny to rodzaj alkoholowego lub bezalkoholowego napoju mlecznego, który zwykle zawiera mleko i cukier jako główne składniki.

Czy warto podarować likier jajeczny lub mleczny jako prezent?

Likier na mleku lub jajeczny Advocat w ładnej butelce może być ciekawą propozycją prezentu np. imieninowego. Może stanowić dodatek do bukietu kwiatów lub samodzielny podarunek. Również można zestawić go z czekoladkami i podarować babci, cioci lub innej bliskiej osobie. Likier mleczny bez alkoholu to zawsze miły prezent.