Ogórki małosolne
Przystawki, przekąski, sosy

Ogórki małosolne

Sprawdźcie, jak wygląda szybki i sprawdzony przepis na ogórki małosolne. Ogórki są gotowe do jedzenia już po 2 dniach, aczkolwiek część z nich znika juz po ok. 24 godzinach. Ogórki przygotowane z tego przepisu wychodzą chrupiące, aromatyczne i smaczne. Idealnie pasują na przykład do świeżego pieczywa z masłem, albo kanapki z pasztetem.

Ogórki małosolne trzeba zjeść w ciągu 5-6 dni inaczej staną się ogórkami kiszonymi. Możemy je przygotować w słoiku, którego nie zakręcamy szczelnie, naczyniu glinianym, albo garnku. W przypadku tych dwóch ostatnich należy dodatkowo obciążyć ogórki – położyć na nich talerz, a na talerzu coś ciężkiego.

Do kiszenia ogórków najlepsze są gruntowe ogórki z własnego ogródka, jeśli takiego nie mamy to kupmy je na ryneczku od sprawdzonego rolnika.

Potrzebne składniki

  • 1,5 kg ogórków gruntowych
  • 2 litry przegotowanej, gorącej wody
  • 2 łyżki soli
  • zestaw do kiszenia, albo koper, chrzan (liście i korzeń), mała główka czosnku
  • duży ok 4 l słoik

Ogórki małosolne – przepis

Ogórki myjemy, albo wkładamy na ok. 1 godzinę do miski z wodą, aby się wymoczyły. Następnie odcinamy z nich końcówki, ale dosłownie symbolicznie. Myjemy liście chrzanu, korzeń, główkę czosnku kroimy wzdłuż na pół. Na dno słoja wkładamy 1/2 kopru, liść chrzanu i połowę korzenia oraz połowę czosnku. Układamy ogórki (jeśli robicie małosolne) to nie muszą być ułożone bardzo ściśle, a następnie zalewamy je gorącą wodą wymieszaną z solą. Układamy na wierzchu pozostałą część kopru, chrzanu, czosnku. Jednym liściem chrzanu przykrywamy całość.

Na jeden litr wody dajemy 1 łyżkę soli. Najlepiej jest użyć soli kamiennej, a nie tej wykorzystywanej przez nas w kuchni – jodowanej.

Ogórki odstawiamy na ok. 48 godzin, w chłodne, zacienione miejsce.

Ogórki małosolne
Pierwsze małosolne ogórki.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze