Sprawdźcie, jak wygląda szybki i sprawdzony przepis na ogórki małosolne. Ogórki są gotowe do jedzenia już po 2 dniach, aczkolwiek część z nich znika juz po ok. 24 godzinach. Ogórki przygotowane z tego przepisu wychodzą chrupiące, aromatyczne i smaczne.

Ogórki małosolne to jeden z najbardziej tradycyjnych smaków Polski. Są to ogórki, które zostały przygotowane w sposób naturalny, bez użycia octu, a jedynie z solą, wodą i dodatkami ziołowymi. W tym artykule omówimy historię, sposób przygotowania oraz korzyści zdrowotne ogórków małosolnych.

Historia ogórków małosolnych

Ogórki małosolne to tradycyjny polski produkt spożywczy, którego historia sięga XVIII wieku. W tamtych czasach, ogórki były przechowywane w solance, aby przetrwały zimę. Później, w XIX wieku, przemysłowe konserwowanie ogórków stało się popularne, ale wciąż wiele rodzin kontynuowało tradycyjny sposób przygotowywania ogórków w soli.

Korzyści zdrowotne ogórków małosolnych

Ogórki małosolne są bogate w witaminy i minerały, takie jak witamina K i potas. Pomagają one w utrzymaniu zdrowia kości i poprawiają funkcje mózgu. Ponadto, ogórki małosolne są niskokaloryczne i nie zawierają tłuszczu, co jest korzystne dla osób, które próbują utrzymać niską wagę ciała.

Ogórki małosolne są również źródłem probiotyków, które pomagają w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej jelit. Poprawiają one trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Jednak, jak przy każdym produkcie, ważne jest, aby spożywać ogórki małosolne umiarkowanie, ponieważ zbyt duża ilość soli może być szkodliwa dla zdrowia.

Ogórki małosolne trzeba zjeść w ciągu 5-6 dni inaczej staną się ogórkami kiszonymi. Możemy je przygotować w słoiku, którego nie zakręcamy szczelnie, naczyniu glinianym, albo garnku. W przypadku tych dwóch ostatnich należy dodatkowo obciążyć ogórki – położyć na nich talerz, a na talerzu coś ciężkiego.

Jak wybrać ogórki?

Ogórki powinny być przede wszystkim z polskich upraw, najlepiej kupować je od zaufanego rolnika, który nie używa pestycydów. Warto sprawdzić czy ogórki są kruche, najprościej przełamać na pół ogórka, jeśli pęknie to znaczy, że są idealne, jeśli zacznie się wyginać to warto poszukać innego sprzedawcy.

Do kiszenia ogórków najlepsze są gruntowe ogórki z własnego ogródka, jeśli takiego nie mamy to kupmy je na ryneczku od sprawdzonego rolnika.

Ogórki małosolne składniki

  • 1,5 kg ogórków gruntowych
  • 2 litry przegotowanej, gorącej wody
  • 2 łyżki soli
  • zestaw do kiszenia, albo koper, chrzan (liście i korzeń), mała główka czosnku
  • duży ok 4 l słoik

Ogórki małosolne przepis

Ogórki myjemy, albo wkładamy na ok. 1 godzinę do miski z wodą, aby się wymoczyły. Następnie odcinamy z nich końcówki, ale dosłownie symbolicznie. Myjemy liście chrzanu, korzeń, główkę czosnku kroimy wzdłuż na pół. Na dno słoja wkładamy 1/2 kopru, liść chrzanu i połowę korzenia oraz połowę czosnku.

Układamy ogórki (jeśli robicie małosolne) to nie muszą być ułożone bardzo ściśle, a następnie zalewamy je gorącą wodą wymieszaną z solą. Układamy na wierzchu pozostałą część kopru, chrzanu, czosnku. Jednym liściem chrzanu przykrywamy całość.

Błyskawiczne ogórki małosolne
Błyskawiczne ogórki małosolne

Na jeden litr wody dajemy 1 łyżkę soli. Najlepiej jest użyć soli kamiennej, a nie tej wykorzystywanej przez nas w kuchni – jodowanej.

Ogórki odstawiamy na ok. 48 godzin, w chłodne, zacienione miejsce.

Ogórki małosolne
Pierwsze małosolne ogórki.

Ogórki małosolne to tradycyjny smak Polski, który jest łatwy do przygotowania w domu. Są one zdrowe i niskokaloryczne, ale ważne jest, aby spożywać je umiarkowanie i kontrolować ilość soli. Dzięki swoim korzyściom zdrowotnym i wyjątkowemu smakowi, ogórki małosolne są popularnym dodatkiem do wielu potraw, takich jak kanapki, sałatki i dania główne.