Krewetki z patelni z czosnkiem i natką pietruszki
Inne

Krewetki z patelni z czosnkiem i natką pietruszki

Krewetki z patelni z czosnkiem i natką pietruszki to szybkie i bardzo pyszne danie na romantyczną kolację. Krewetki podajemy z kieliszkiem delikatnego, wytrawnego białego wina i świeżą bagietką.

Te owoce morza są niezwykle delikatne w smaku, więc nie możemy przesadzić z liczbą dodatków. Nie powinniście się również bać czosnku w tym daniu, bo jego zapach zniweluje natka pietruszki. Tak, tak … jest ona w takim wypadku najlepsza.

Składniki

  • 250g krewetek – świeżych albo mrożonych
  • 2 łyżki masła
  • 2 ząbki czosnku
  • 50 ml białego wina
  • natka pietruszki
  • ewentualnie odrobina papryczki chilli
  • świeża bagietka

Krewetki z patelni z czosnkiem i natką pietruszki – przepis

Jeśli używamy mrożonych krewetek to należy je najpierw odmrozić, jeśli świeżych to obrać z pancerzyków. Na patelni roztapiamy 1 łyżkę masła i szklimy na niej pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Jeśli lubimy odrobinę ostrzejsze smaki, to możemy dodać drobno posiekaną papryczkę chilli. Czosnek podsmażamy dosłownie chwilę – 10 sekund.

Na patelnie dodajemy krewetki i smażymy 1-1,5 minuty. Następnie przewracamy na drugą stronę, dodajemy pozostałą część masła i smażmy minutę. Dolewamy wino, zwiększamy ogień i czekamy aż alkohol odparuje – ok. 2 minut, przewracamy na drugą stronę i smażymy jeszcze przez 1 minutę.

Krewetki wykładamy na talerz, posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.

Tak przygotowane owoce morza najlepiej jest podać wraz z bagietką, którą będziemy jedli z tym pysznym maślano- winnym sosem.

krewetki z patelni2
Krewetki z patelni z czosnkiem i natką pietruszki

Smacznego!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Krewetki z patelni

Jak przygotować krewetki? To dość trudne zadanie, wymagające pewnej wprawy i doświadczenia w zakresie sztuki kulinarnej. Niemniej, krewetki smażone są jednym z łatwiejszych sposób przygotowania krewetek. Najistotniejszym zadaniem jest odpowiednie nacięcie mięsa i usunięcie zeń wnętrzności. Jeśli się tego nie zrobi, lub zrobi się to w sposób odbiegający od perfekcji, krewetki z patelni będą niezbyt smaczne.

Krewetki smażone przepisy

Krewetki przepisy to mnogość sposobów przyrządzenia tych skorupiaków. Krewetki na maśle często przygotowuje się z natką pietruszki i czosnkiem.

Przygotowanie tej potrawy powinno zająć około trzydziestu minut. Należy zacząć od uduszenia krewetek w białym winie. Oczywiście do tego etapu powinno wybrać się jakościowy trunek. W przeciwnym razie efekt może być daleki od zadowalającego.  Następnie drobno pokrojony czosnek smaży się do dwóch minut (może to trwać także jedną minutę w zależności od preferencji, nie warto jednak przekraczać dwóch minut). Następnie dodaje się osolone krewetki, dodaje papryczkę chili, smaży się całość kolejne dwie minuty. Na koniec sypie się pietruszkę… gotowe!

Inną formą są krewetki w sosie. Często spotyka się krewetki w sosie maślano-czosnkowym ze względu na łatwość przygotowania i taniość składników. Należy zacząć od smażenia masła z oliwą, potem dodaje się krewetki. Dolewa się wino i sok z cytryn, smaży się dwie minuty. Oczywiście istnieją także inne przepisy na krewetki.