Budapeszt - lokalne przysmaki
Restauracje

Budapeszt – lokalne przysmaki

Węgierska kuchnia jest bardzo charakterystyczna. Wszechobecnym warzywem królującym w kuchni jest papryka – pod wszystkimi postaciami. Znajdziemy ją niemal w każdym sklepie i na każdym straganie. Wbrew panującemu przekonaniu dania kuchni węgierskiej nie są ostre w smaku. Na stole zazwyczaj podawany jest gulasz z kluseczkami, przepyszne leczo albo zupa gulaszowa.

Od razu Was uprzedzam – nie znajdziecie na Węgrzech – „placka po węgiersku” – to niestety jest wymysł Polaków, podobnie jak „ryba po grecku” :)

Oprócz papryki, typowym produktem węgierskim do kupienia w każdym sklepie jest salami. Możemy wybierać w wielu jego rodzajach – łagodne, ostre, z dodatkiem pieprzy itd.

Langosz – szybka przekąska a’la fastfood

Szybkim daniem, coś a’la fastfood jest Langosz. Jest to placek drożdżowy smażony na głębokim tłuszczu podawany z rozmaitymi dodatkami…

Langosz jest bardzo sycący i jedna porcja z dodatkiem szynki, pomidorów, sera i sosów zaspokoi głód nawet dwóch osób.
Cena langosza jest bardzo przystępna i za jego bogatą wersję zapłacimy ok. 30 PLN

Langosz jest także podawany w restauracjach z węgierskim gulaszem. Spróbujcie… bo to danie przypomina trochę placek po węgiersku – ten który możemy kupić w Polsce :)

Budapeszt - lokalne przysmaki
Langosz
Budapeszt - lokalne przysmaki
Langosz z gulaszem

Węgierskie wino

Pisząc o węgierskiej kuchni, nie można zapomnieć o węgierskich winach. Jednym z najbardziej popularnych węgierskich win jest Tokaj albo Egri bikavér (Bycza Krew).

Dobre węgierskie wino kupimy w sklepie już za ok. 7-9 PLN.

Uważajcie jednak na ceny wina w restauracjach – zazwyczaj podawane ceny w karcie dotyczą 100 ml tego pysznego trunku.

Obiad – gdzie zjeść

Jedliśmy obiady w jednej małej knajpce i z czystym sumieniem możemy ją Wam polecić. Obiady były smaczne, bardzo ładnie podane i co ważne bardzo tanie. Obiad składający się z zupy gulaszowej i gulaszu z kluseczkami kosztował ok. 22 PLN. Do tego regionalne piwo o smaku truskawki, imbiru, jagód czy wiśni w cenie ok. 5 PLN.

Drum Cafe – adres: Dob Utca 2, VII dzielnica.

Najłatwiej dostać się tam w ten sposób: metrem do Dark Ferenc, a następnie spacerkiem w kierunku Astorii. Drum Cafe będzie się znajdowało w w połowie drogi w bocznej uliczce.

Budapeszt - lokalne przysmaki
Węgierski gulasz z kluseczkami

Deser – gdzie zjeść

Jeśli macie ochotę na coś słodkiego to polecamy cukiernię Ruszwurm znajdującą się w jednej z uliczek zaraz przy Placu Świętej Trójcy na Wzgórzu Zamkowym.

Budapeszt - lokalne przysmaki
Cukiernia Ruszwurm
Budapeszt - lokalne przysmaki
Najlepszy tort 2015 – cukiernia Ruszwurm

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze