Keto pasta jajeczna jest idealnym przykładem potrawy, która pasuje do diety ketogenicznej. Dlaczego? Otóż jaja, które stanowią główny składnik tej pasty, są doskonałym źródłem tłuszczów i białka, przy minimalnej zawartości węglowodanów.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest planem żywieniowym, który skupia się na zmniejszeniu spożycia węglowodanów do minimum, zwiększeniu spożycia tłuszczów i umiarkowanym spożyciu białka. Głównym celem diety keto jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym wątroba produkuje ketony, które służą jako główne źródło energii. Ten stan metaboliczny pomaga spalać nadmiar tłuszczu i prowadzi do utraty wagi.

Dieta keto ma także potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa kontroli glikemii u osób z cukrzycą typu 2, zmniejszenie ryzyka chorób serca i poprawa funkcji mózgu. Jednak aby osiągnąć sukces na diecie keto, ważne jest spożywanie odpowiednich produktów, które pomogą utrzymać prawidłowe proporcje makroskładników.

Dlaczego pasta jajeczna jest keto?

Zapewnia ona odpowiednie proporcje makroskładników, dostarcza niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie minimalizuje spożycie węglowodanów, co sprzyja utrzymaniu stanu ketozy i korzystnemu spalaniu tłuszczu.

Oto kilka powodów, dla których pasta jajeczna jest idealna dla osób na diecie keto:

 1. Niski poziom węglowodanów: Jaja zawierają bardzo mało węglowodanów, co sprawia, że są doskonałym składnikiem diety ketogenicznej. Podczas gdy węglowodany są ograniczane na diecie keto, tłuszcze i białko są priorytetem, a jaja dostarczają obu tych składników w obfitości.
 2. Białko wysokiej jakości: Jaja są jednym z najlepszych źródeł białka, które jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej podczas odchudzania. Wysoka jakość białka w jajach pomaga także uczuciu sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu.
 3. Tłuszcze: Jaja zawierają tłuszcze, w tym zdrowe tłuszcze nienasycone, które są zalecane w diecie ketogenicznej. Tłuszcze te dostarczają energii i pomagają utrzymać organizm w stanie ketozy.
 4. Składniki odżywcze: Jaja są bogate w wiele ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, E, K, B12, biotyna oraz minerały, w tym żelazo i selen. Te składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia organizmu.
 5. Niski indeks glikemiczny: Produkty o niskim indeksie glikemicznym nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Jaja mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Keto pasta jajeczna w 10 minut
Keto pasta jajeczna w 10 minut

Keto pasta jajeczna składniki

 • 5 jajek
 • 100g sera żółtego
 • sól
 • pieprz
 • czubata łyżka majonezu
 • garść posiekanego szczypiorku

Keto pasta jajeczna przepis

Przepis na przygotowanie keto pasty jajecznej jest bardzo prosty. Zaczynamy od ugotowania na twardo jajek. Jeśli nie wiesz ile gotować jajka na twardo, aby nie straciły swoich właściwości to przeczytaj: Ile gotować jajka. Po ugotowaniu jajek zostawiamy je do ostygnięcia. Ja zalewam kilkukrotnie jajka zimną wodą.

Kiedy jajka się studzą, na tarce na małych oczkach ścieramy żółty ser. Ja wybrałem goudę, ale możecie wziąć dowolny jaki lubicie. Szczypiorek myjemy i drobno siekamy.

Ostudzone jajka obieramy ze skorupki i ścieramy na tarce na dużych oczkach.

Wszystkie składniki doprawiamy odrobiną soli, pieprzu.

Keto pasta jajeczna w 10 minut

Jajka, ser żółty, szczypiorek łączymy przy pomocy majonezu. Nie dawajcie go zbyt dużo, lepiej później trochę dołożyć, aby w smaku były wyczuwalne pozostałe składniki.

Keto pasta jajeczna w 10 minut
Keto pasta jajeczna w 10 minut
Keto pasta jajeczna w 10 minut

Jak wiecie, na diecie keto nie można jeść typowego pieczywa, więc pozostają nam zamienniki, ale keto pasta jajeczna wyśmienicie smakuje podana na plasterku ogórka, albo możecie keto pastą z jajek wypełnić na przykład przekrojoną na pół paprykę.