Cukrzyca - leczenie i diagnoza
Zdrowie

Cukrzyca – leczenie i diagnoza

Twój lekarz może podejrzewać, że masz cukrzycę w różnych przypadkach. Poziom cukru we krwi może być wysoki, jeżeli Twoja trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy w ogóle jej nie produkuje (cukrzyca typu 1), albo gdy ciało nie reaguje na insulinę w prawidłowy sposób (cukrzyca typu 2).

Diagnozowanie cukrzycy

Postawienie diagnozy zaczyna się od jednego z trzech badań. W większości przypadków Twój lekarz będzie chciał powtórzyć badanie, jeżeli wykaże coś za pierwszym razem, aby być w stu procentach pewnym. Badanie stężenia glukozy we krwi przed jedzeniem jest jednym z pierwszych badań, jakie będziesz musiał zrobić. Poziom 126 mg/dL lub wyżej będzie oznaczał, że masz cukrzycę.

Następne badanie, jakie trzeba zrobić, jest już po spożyciu produktów zawierających glukozę. Wtedy ponownie jest sprawdzane stężenie glukozy we krwi co 30-60 minut do 3 godzin. Jeżeli poziom ten będzie wynosił 200 mg/dL w przeciągu dwóch godzin, możesz cierpieć na cukrzycę.

Kolejnym badaniem jest tzw. A1c, czyli proste badanie krwi, które wykazuje średnie poziomy cukru we krwi w ostatnich 2-3 miesiącach.

Twój lekarz może zasugerować zrobienie również badań na przeciwciała przeciwko transporterowi cynku, czyli w skrócie ZnT8Ab. Może ono pomóc w określeniu typu cukrzycy, na jaki cierpi dany pacjent. Dzięki temu można adekwatnie podejść do leczenia i zmniejszyć ryzyko pojawienia się komplikacji.

Jak leczyć?

ZnT8Ab, której nie powinno się leczyć samodzielnie. Twój lekarz pomoże Ci w całym procesie i dopasuje odpowiednie leczenie pod Twoje potrzeby. Być może przyda Ci się jeszcze inny profesjonalista, który pomoże Ci w leczeniu np. dietetyka, czy też endokrynologa.
Leczenie cukrzycy to przede wszystkim dbanie o to, aby poziomy cukru we krwi były odpowiednie. Musisz stale je obserwować, jednocześnie dawkując jednocześnie dawkując odpowiednie leki, ćwicząc, czy też trzymając dietę. To jest tak naprawdę kwintesencja dobrej kuracji, która przyniesie efekty. Tutaj również istotną rolę będzie odgrywała zewnętrznie podawana insulina. Dzięki stałej obserwacji będziesz mógł kontrolować poziom cukru we krwi na tyle, że nie będą potrzebne nagłe, gwałtowne dawki insuliny, aby regulować jego stężenie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze