Cukrzyca - czym jest, symptomy
Zdrowie

Cukrzyca – czym jest, symptomy

Cukrzyca to poważna i trwała choroba, która objawia się wysokim stężeniem glukozy (cukru) we krwi, ponieważ ciało nie może jej w prawidłowy sposób użyć. Jeżeli osoba chora na taką przypadłość nie podejmuje się leczenia, mogą u niej wystąpić poważne komplikacje zdrowotne.

Są dwa główne rodzaje cukrzycy: Typu 1 i Typu 2. Różnią się od siebie tym, że w typie 2 trzustka nie produkuje odpowiednich ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie jej prawidłowo wykorzystać, a w typie 1 w ogóle nie produkuje insuliny. Bez względu na te różnice, oba typy powinny być leczone i nie bagatelizowane, bo może się to przykro skończyć dla pacjenta.

Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Po tym, jak kończymy jeść, zaczynamy trawić węglowodany i podnosi się nam poziom glukozy we krwi. Insulina wydzielona przez trzustkę transportuje glukozę do naszych komórek, gdzie będzie użyta jako paliwo do uzyskania energii.

Cukrzyca - czym jest, symptomy

Ludzie z cukrzycą nie produkują insuliny albo nie produkują jej w ilościach wystarczających dla organizmu. Kiedy osoby z tą przypadłością dostarczają organizmowi glukozę, która znajduje się w produktach typu chleb, płatki, owoce, warzywa, mleko, jogurty i słodycze, to nie mogą jej przerobić na energię.

Zamiast tworzyć energię, glukoza zostaje we krwi, co skutkuje jej wysokim stężeniem. Po jedzeniu glukoza cyrkuluje w organizmie. Stężenie glukozy we krwi nazywane jest glikemią. Może być monitorowane i kontrolowane, ale tylko wtedy, gdy odpowiednie leczenie jest zapewnione.

U osób powyżej 45 roku życia występuje wyższe ryzyko zachorowania na tę przypadłość. Dodatkowo kluczową rolę odgrywa tutaj genetyka, czy chociażby to, czy pacjent ma nadwagę. Czynniki sprzyjające rozwojowi cukrzycy to brak ruchu, siedzący i niezdrowy styl życia oraz inne schorzenia takie jak na przykład nadciśnienie. Ryzyko wzrasta również, gdy występuje stan przedcukrzycowy, albo tzw. cukrzyca ciężarnych.

W przypadku cukrzycu typu 1 objawy są dosyć nagłe i mogą być niebezpieczne. Z tego też powodu są łatwiejsze do wykrycia. Natomiast z cukrzycą typu 2 jest nieco inaczej, podczas której objawy są mało zauważalne, a mogą być po prostu błędnie uznane jako część procesu starzenia się. Przez to, zanim objawy zostaną zauważone, mogą pojawić się pewne komplikacje.

Do najczęstszych objawów należą:

  • bycie bardziej spragnionym niż zazwyczaj;
  • wydalanie większej ilości moczu;
  • zmęczenie;
  • rany, które goją się bardzo powoli;
  • swędzenie skóry i jej infekcje;
  • utrata wagi (typ 1);
  • przybieranie na wadze (typ 2);
  • gwałtowne zmiany nastroju;
  • bóle głowy

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Podolodzy.pl
28 lipca 2017 22:53

Bardzo przydatny artykuł. Warto się badać bo cukrzyca to niebezpieczna choroba.