Biały blok czekoladowy
Desery

Biały blok czekoladowy

Jeśli lubicie blok czekoladowy, to koniecznie musicie spróbować jego białej wersji. Smakuje jak biała czekolada i będzie idealną odmianą od klasycznej ciemnej wersji.

Przygotowanie go jest bardzo proste i szybkie, ale niestety musi przez kilka godzin stać w lodówce. Chyba to czekanie jest najgorsze.

Szybki przepis na: Blok czekoladowy

Składniki

  • paczka mleka w proszku 400g
  • kostka masła – 200g
  • 1 – 1,5 szklanki cukru
  • 200g herbatników
  • 3/4 szklanki wody
  • 150g pistacji
  • 100 suszonej żurawiny
Biały blok czekoladowy
Jak przygotować biały blok czekoladowy

Biały blok waniliowy – przepis

W rondelku rozpuszczamy masło wraz z cukrem i odrobiną wody.  Po rozpuszczeniu cukru zdejmujemy go z ognia i dodajemy mleko w proszku. Intensywnie mieszamy aż wszystkie składniki się połączą.

Herbatniki kruszymy, a dodajemy do mleka i masła, dodajemy pistacje, żurawinę i mieszamy.

Przelewamy wszystko do keksówki wyłożoną folią aluminiową i zostawiamy najlepiej na całą noc w lodówce.

Smacznego!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Biały blok czekoladowy

Najlepszy smak z dzieciństwa. To smak słodyczy. Moim najpiękniejszym wspomnieniem, a zarazem ulubionym słodyczem był biały blok czekoladowy przygotowany przez moją mamę. Dziś żyjemy szybko i rzadko kiedy zdarza się, aby wykonywać słodycze w domu. Jednak tamte czasy i ograniczenia w nabywaniu żywności zmotywowały polskie gospodynie do przygotowania słodkości w zaciszu własnej kuchni.

Wykonywały je z niewielkiej ilości bardzo trudno dostępnych składników. Najczęściej było to ciasto bez pieczenia tak zwany przekładaniec z wafli lub ciasto na mleku z proszku.

Blok z białej czekolady

Skład był bardzo prosty, a czas przygotowania krótki. Głównym składnikiem było mleko w proszku ciasto stanowiły połamane herbatniki. Obecnie ten smak nazwalibyśmy wyrobem czekoladopodobnym. Gdyby zapytać dzisiejszą młodzież czy też dzieci czy wiedzą jak przygotować blok czekoladowy? Większość z nich bez namysłu sięgnęłaby po swoje smartfony i wygooglowała „biały blok czekoladowy przepisy„.

Jednak tamten smak jest niepowtarzalny. Trudno odtworzyć go dzisiaj. Konsumenci wobec przesytu i wyboru nie umieliby docenić smaku domowych słodyczy. Dziś nasze oczy cieszy  wielokolorowość i różnorodność  słodyczy niemalże z całego świata. Jednak w duchu każdy  z nas przyzna, że nic nie smakuje tak jak blok z białej czekolady. Czy ty też tak masz ?