Ostatnim czasem byliśmy na chwilowym urlopie we Włoszech, dokładniej w Rzymie. Oprócz wielu zabytków i miejsc wartych odwiedzenie nie obyło się również bez degustacji prawdziwego włoskiego przysmaku – pizzy. 

Poniżej kilka słów o historii pizzy :)

Włoski przebój

Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby pizzy. To chyba najbardziej popularna potrawa kuchni włoskiej. Przez setki lat we Włoszech wypiekano płaskie placki drożdżowe doprawione serem i ziołami. Pizza z pomidorami pojawiła się dopiero w XVIII wieku. Pizza swoją popularność zawdzięcza włoskim emigrantom, którzy w poszukiwaniu lepszego życia przenosili się do Stanów Zjednoczonych. Włoskie placki bardzo szybko przypadły do gustu Amerykanom, którzy pokochali tę potrawę.

We Włoszech wyróżnia się dwa podstawowe gatunki pizzy. Pizza Neapolitańska ma dość grube ciasto, od 1 do 2 cm. Ma również zaokrąglone brzegi, aby lepiej utrzymywać sos oraz dodatki. Natomiast  Pizza Rzymska jest o wiele cieńsza, ma około 3 mm grubości, nie ma zaokrąglonych brzegów.

Przysmak królowej

Najbardziej znana Pizza Margarita została wymyślona na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Margarita to pizza w kolorach włoskiej flagi. Sos Pomidorowy symbolizuje czerwień, ser Mozzarella kolor biały, a bazylia zieleń. W 2009 roku Margarita została uznana za  Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność (STG – Specialita’ Tradizionale Garantita). Sposób jej przygotowania został jasno określony w unijnej normie UNI 10791:98. Tradycyjną pizzę piecze się w bardzo wysokiej temperaturze, w specjalnym piecu opalanym drewnem dębowym.

Inna aniżeli w Polsce

Włoska pizza jest znacznie inna aniżeli ta przygotowywana w Polsce. Jej ciasto jest bardzo cienkie, z chrupiącymi brzegami. Często dostrzeżemy także wybrzuszenia, które są spowodowane wyrastaniem pizzy. Mieliśmy okazję spróbować pizzy zarówno w odmianie Rzymskiej, jak i Neapolitańskiej.

Są pyszne…

Gdzie warto wybrać się na pizze we Włoszech

Poniżej sprawdzone lokalizacje z bardzo dobrą pizzą, jeśli będziecie we Włoszech to musicie tam zajrzeć:

  • Pizzeria da Baffetto – link TUTAJ
    Pizza typu Rzymskiego – bardzo smaczna, bardzo cienka. Niestety miejsce nie nadaje się na klimatyczną randkę, stoliki są bardzo blisko siebie i brakuje odpowiedniego klimatu.
  • Robin Hood – link TUTAJ
    Miejsce z klimatem, fajny wystrój, bardzo romantycznie. Pizzeria idealnie nadaje się na romantyczną kolację. Jedynie mam odrobinę zastrzeżenia do pizzy, ciasto było odrobiną za suche i delikatnie się rozwarstwiało, ale pizza bardzo dobra.

Skorzystajcie z aplikacji

Wybierając się za granicę, skorzystajcie z aplikacji TheFork (link TUTAJ) bardzo często znajdziecie tam promocje nawet do -50% na całe menu z karty, w ten właśnie sposób udało nam się za kolację z dwoma pizzami, wodą zapłacić jedynie 8 EUR :)

Przez aplikację rezerwujecie stolik w wybranej restauracji. Rezerwację możecie zawsze odwołać, nawet parę godzin przed. Za korzystanie z aplikacji nic nie płacicie :)