Jak można zwiększyć swój iloraz inteligencji?
Lifestyle

Jak można zwiększyć swój iloraz inteligencji?

Jeszcze do niedawna uważano, że iloraz inteligencji jest cechą wrodzoną, której nie można zmienić. Na szczęście nie jest to prawdą, a na twoje rzeczywiste IQ mają wpływ codzienne nawyki i ćwiczenia.

Warto też dodać, że poziom IQ można zmienić w dowolnym wieku. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, przy regularnych ćwiczeniach iloraz inteligencji może wzrosnąć nawet o 20 punktów w ciągu 4 lat.

Iloraz inteligencji IQ

Sama inteligencja to termin bardzo rozbudowany i złożony, w internecie czy fachowej literaturze bez problemu można znaleźć co najmniej kilka definicji. Zgodnie z najpopularniejszą i najczęściej stosowaną inteligencja jest po prostu zdolnością mózgu do przyswajania informacji, a także ich przetwarzania i analizy. Iloraz inteligencji wyraża się za pomocą liczby punktów IQ (z ang. intelligence quotient) określonych na podstawie testu psychometrycznego.

Test inteligencji można wykonać m.in. w sieci. Z pewnością zastanawiasz się, ile wynosi przeciętne IQ – wartość ta mieści się w granicach od 90 do 110. Najwyższe zmierzone IQ doszło natomiast aż do 250 punktów.

Iloraz inteligencji – jak go poprawić?

Choć może wydać się to zaskakujące, nad swoim IQ możesz pracować każdego dnia. Zanim poznasz konkretne ćwiczenia, warto wspomnieć o codziennych nawykach, które mogą oddziaływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Największym wrogiem dla poprawy ilorazu inteligencji jest monotonia, która hamuje kreatywność i wszechstronny rozwój twojego umysłu. Znakomicie sprawdza się natomiast codzienne rozwiązywanie problemów czy trudności – szczególnie w twórczy i nieszablonowy sposób.

Koniecznie zwróć uwagę na jadłospis, w codziennym menu nie może zabraknąć warzyw i owoców bogatych w składniki odżywcze. Pij dużo wody, najlepiej z elektrolitami, by Twój mózg był odpowiednio nawodniony. Ponadto zaleca się zadbać o regenerację i zdrowy sen. To wtedy organizm wypoczywa i przygotowuje się na trudy kolejnego dnia.

Sprawność swojego umysłu możesz poprawić też na inne sposoby, jednym z nich jest trening mózgu. Jedną z jego form są choćby gry planszowe. Ta niezwykle przyjemna forma rozrywki, w której mogą uczestniczyć również dzieci. Podczas gry zaangażowane są obie półkule mózgowe, co stymuluje do logicznego myślenia, a także wspomnianego wcześniej rozwiązywania problemów.

Trening mózgu to również gry strategiczne, logiczne oraz rozwiązywanie łamigłówek. Podobnie działają np. puzzle, krzyżówki, sudoku czy popularna gra memory. Dzięki nim ćwiczysz pamięć i pobudzasz swój mózg do wysiłku, a do tego to przecież świetna zabawa. W wielu przypadkach wystarczy ci mobilna aplikacja, którą uruchomisz w drodze do pracy lub na uczelnię.

Nad inteligencją można pracować również w bardziej zaawansowany sposób. Świetnym przykładem jest choćby neurobic, czyli gimnastyka umysłu. Niezwykle skuteczne okazują się też wizualizacje, które wymagają skupienia i koncentracji. Pamiętaj, że jeśli chcesz poprawić swoją inteligencję, musisz pracować nad nią każdego dnia, najważniejsza jest bowiem regularność.

Materiał partnera.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze