Jeszcze do niedawna uważano, że iloraz inteligencji jest cechą wrodzoną, której nie można zmienić. Na szczęście nie jest to prawdą, a na twoje rzeczywiste IQ mają wpływ codzienne nawyki i ćwiczenia.

Warto też dodać, że poziom IQ można zmienić w dowolnym wieku. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, przy regularnych ćwiczeniach iloraz inteligencji może wzrosnąć nawet o 20 punktów w ciągu 4 lat.

Iloraz inteligencji IQ

Sama inteligencja to termin bardzo rozbudowany i złożony, w internecie czy fachowej literaturze bez problemu można znaleźć co najmniej kilka definicji. Zgodnie z najpopularniejszą i najczęściej stosowaną inteligencja jest po prostu zdolnością mózgu do przyswajania informacji, a także ich przetwarzania i analizy. Iloraz inteligencji wyraża się za pomocą liczby punktów IQ (z ang. intelligence quotient) określonych na podstawie testu psychometrycznego.

Test inteligencji można wykonać m.in. w sieci. Z pewnością zastanawiasz się, ile wynosi przeciętne IQ – wartość ta mieści się w granicach od 90 do 110. Najwyższe zmierzone IQ doszło natomiast aż do 250 punktów.

Iloraz inteligencji – jak go poprawić?

Choć może wydać się to zaskakujące, nad swoim IQ możesz pracować każdego dnia. Zanim poznasz konkretne ćwiczenia, warto wspomnieć o codziennych nawykach, które mogą oddziaływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Największym wrogiem dla poprawy ilorazu inteligencji jest monotonia, która hamuje kreatywność i wszechstronny rozwój twojego umysłu. Znakomicie sprawdza się natomiast codzienne rozwiązywanie problemów czy trudności – szczególnie w twórczy i nieszablonowy sposób.

Koniecznie zwróć uwagę na jadłospis, w codziennym menu nie może zabraknąć warzyw i owoców bogatych w składniki odżywcze. Pij dużo wody, najlepiej z elektrolitami, by Twój mózg był odpowiednio nawodniony. Ponadto zaleca się zadbać o regenerację i zdrowy sen. To wtedy organizm wypoczywa i przygotowuje się na trudy kolejnego dnia.

Sprawność swojego umysłu możesz poprawić też na inne sposoby, jednym z nich jest trening mózgu. Jedną z jego form są choćby gry planszowe. Ta niezwykle przyjemna forma rozrywki, w której mogą uczestniczyć również dzieci. Podczas gry zaangażowane są obie półkule mózgowe, co stymuluje do logicznego myślenia, a także wspomnianego wcześniej rozwiązywania problemów.

Trening mózgu to również gry strategiczne, logiczne oraz rozwiązywanie łamigłówek. Podobnie działają np. puzzle, krzyżówki, sudoku czy popularna gra memory. Dzięki nim ćwiczysz pamięć i pobudzasz swój mózg do wysiłku, a do tego to przecież świetna zabawa. W wielu przypadkach wystarczy ci mobilna aplikacja, którą uruchomisz w drodze do pracy lub na uczelnię.

Nad inteligencją można pracować również w bardziej zaawansowany sposób. Świetnym przykładem jest choćby neurobic, czyli gimnastyka umysłu. Niezwykle skuteczne okazują się też wizualizacje, które wymagają skupienia i koncentracji. Pamiętaj, że jeśli chcesz poprawić swoją inteligencję, musisz pracować nad nią każdego dnia, najważniejsza jest bowiem regularność.

Materiał partnera.