Herbata mrożona, znana również jako ice tea, to orzeźwiający napój, który zyskuje na popularności w letnie dni. Herbata mrożona może być przygotowana z różnych rodzajów herbaty, a także z różnymi dodatkami, co pozwala na skomponowanie jej smaku według własnych upodobań. W tym artykule omówimy historię, sposób przygotowania i korzyści zdrowotne herbaty mrożonej.

Historia herbaty mrożonej

Pierwsze wzmianki o herbacie mrożonej pochodzą z XIX wieku, kiedy to amerykański przedsiębiorca Richard Blechynden postanowił sprzedać herbatę na zimno podczas wystawy światowej w St. Louis w 1904 roku.

Z uwagi na upały, herbatę podano z lodem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Wkrótce potem herbata mrożona stała się popularnym napojem na całym świecie.

Sposób przygotowania herbaty mrożonej

Herbata mrożona może być przygotowana na kilka sposobów. Najprostszy sposób to zaparzenie herbaty i schłodzenie jej w lodówce. Aby uzyskać mocniejszy smak, można zaparzyć więcej liści herbaty lub dodać więcej torebek herbaty do kubka.

Herbata mrożona może być również przygotowana z herbaty zielonej, która zawiera mniej kofeiny i jest bogatsza w antyoksydanty.

Do herbaty mrożonej można dodać różne dodatki, takie jak miód, cukier, syrop klonowy lub owoce, aby nadać jej dodatkowy smak. Można także dodać do herbaty lód lub zmiksować ją z lodem, aby uzyskać bardziej kremową konsystencję.

Korzyści zdrowotne herbaty mrożonej

Herbata mrożona może nie tylko smakować dobrze, ale także przynosić korzyści zdrowotne. Herbata jest bogata w antyoksydanty, które pomagają zapobiegać chorobom serca i nowotworom. W badaniach wykazano również, że herbata może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Ice tea może być również dobrym źródłem nawodnienia, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że niektóre herbaty mrożone zawierają duże ilości cukru, co może przeciwdziałać korzyściom zdrowotnym herbaty.

Dlatego, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami zdrowotnymi herbaty mrożonej, warto przygotowywać ją samodzielnie i kontrolować ilość dodanego cukru.

Ice tea, czyli mrożona herbata to doskonały napój na upalne dni. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na przygotowanie go w domu:

Ice tea tradycyjna

Składniki

 • 4 torebki herbaty czarnej lub zielonej
 • 1 litr wody
 • 1/2 szklanki cukru
 • Sok z jednej cytryny
 • Kilka plasterków cytryny do dekoracji
 • Kostki lodu

Przygotowanie

Zagotuj litr wody w czajniku lub na kuchence. Umieść torebki herbaty w dzbanku i zalej je wrzącą wodą. Odstaw na około 5 minut. Wyjmij torebki z herbatą, dodaj cukier i mieszaj, aż się rozpuści. Odstaw dzbanek z herbatą na około 15 minut, aby wystygła.

Dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Przelej herbatę do szklanek z kostkami lodu i udekoruj plasterkami cytryny. Możecie również przygotować ice tea w dzbanku, ale dodajcie kostki lodu na około 5 minut przed podaniem. Inaczej się roztopią i nie będzie już to ice tea.

Ice tea tradycyjna
Ice tea tradycyjna

Ice tea z miętą i malinami:

Składniki:

 • 4 torebki herbaty czarnej lub zielonej
 • 1 litr wody
 • 1/2 szklanki cukru
 • 1 garść malin
 • 1/4 szklanki listków mięty
 • Kostki lodu

Przygotowanie:

Zagotuj litr wody w czajniku lub na kuchence. Umieść torebki herbaty w dzbanku i zalej je wrzącą wodą. Odstaw na około 5 minut. Wyjmij torebki z herbatą, dodaj cukier i mieszaj, aż się rozpuści.

Dodaj maliny i listki mięty. Odstaw dzbanek z herbatą na około 15 minut, aby wystygła.

Przelej herbatę do szklanek z kostkami lodu. Możecie również przygotować ice tea w dzbanku, ale dodajcie kostki lodu na około 5 minut przed podaniem. Inaczej się roztopią i nie będzie już to ice tea.

Ice tea z malinami
Ice tea z malinami

Ice tea z cytryną i miodem

Składniki

 • 4 torebki herbaty czarnej lub zielonej
 • 1 litr wody
 • 1/4 szklanki miodu
 • Sok z jednej cytryny
 • Kilka plasterków cytryny do dekoracji
 • Kostki lodu

Przygotowanie

Zagotuj litr wody w czajniku lub na kuchence. Umieść torebki herbaty w dzbanku i zalej je wrzącą wodą. Odstaw na około 5 minut. Wyjmij torebki z herbatą, dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści. Dodaj sok z cytryny i wymieszaj.

Odstaw dzbanek z herbatą na około 15 minut, aby wystygła. Przelej herbatę do szklanek z kostkami lodu i udekoruj plasterkami cytryny.

Wszystkie powyższe przepisy można modyfikować i dostosowywać do swoich preferencji smakowych. Można na przykład dodać więcej lub mniej cukru, użyć innych dodatków smakowych, takich jak owoce czy zioła. Można również eksperymentować z różnymi rodzajami herbaty, aby uzyskać unikalny smak.

Ice tea z cytryną i miodem
Ice tea z cytryną i miodem