Dlaczego warto pić wodę?
Zdrowie

Dlaczego warto pić wodę?

Należy do składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepiej wybrać wodę mineralną, która nie tylko ugasi nasze pragnienie, ale również dostarczy nam niezbędnych składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, sód czy wodorowęglany.

Przeciętny człowiek potrzebuje średnio 1,5 l wody na dobę, ponieważ wiele czynników życiowych jest powiązane z wodą i ubywa jej podczas np. oddawania moczu, oddychania czy pocenia się. Niedobór wody w organizmie może doprowadzić do odwodnienia, a to do poważnych zmian w organizmie. To, że woda jest zdrowa wie wielu, natomiast nie każdy wie czym to jest spowodowane.

Dlaczego więc warto pić wodę?

  • Usuwa toksyny z organizmu – ok. 80% toksyn usuwane są wraz z moczem, organizm oczyszcza się dzięki wątrobie, nerkom, płucom, skórze itd. bez odpowiedniego nawodnienia narządzi mogą działać mniej efektywnie lub nieprawidłowo. 
  • Pomaga w trawieniu – pomaga wchłaniać składniki z pokarmu do jelit, wspomaga perystaltykę przewodu pokarmowego. Zapobiega zaparciom oraz chorobom tego typu, poprawia metabolizm i zwalcza apetyt – dzięki czemu nie chce się nam jeść i chudniemy.
  • Ochrania oraz nawilża wiele narządów – woda jest składnikiem płynów ustrojowych, chroni między innymi: gałki oczne, mózg czy rdzeń kręgowy. Jest również odpowiedzialna za ruchomość stawów oraz pracę układu moczowego, w tym samych nerek (zmniejsza ryzyko na zachorowanie na kamicę nerkową).
  • Pomaga zwalczyć gorączkę – pełni podstawową rolę termoregulacji, czyli utrzymania organizmu w temperaturze dla niego odpowiedniej. Dzięki wodzie również zmniejsza się ryzyko bólu głowy czy kręgosłupa. Latem oraz podczas gorączki temperatura naszego ciała jest podwyższona, dlatego warto pamiętać o częstszym piciu wody.
  • Wpływa na cerę – picie odpowiedniej ilości płynów może mieć skutek na wygląd naszej cery. Woda ujędrnia skórę, staje się dzięki wodzie bardziej gładka oraz rozświetlona. Wybór dobrze zmineralizowanej wody zamiast chemicznych soków może również pomóc w walce z trądzikiem.
  • Wpływa na stan fizyczny – woda wspomaga koncentrację, pamięć, poprawia nasz nastrój oraz naszą wydolność organizmu w trakcie ćwiczeń.
  • NIE MA KALORII – najlepsza zaleta wody. Woda nie ma w sobie w ogóle kalorii (dostarczają nam je węglowodany, białka, tłuszcze oraz błonnik), których w wodzie nie znajdziemy. Możemy bezkarnie pić litrami wodę codziennie i na pewno nie wpłynie to negatywnie na naszą wagę. Słodzone soki nie dość, że mają mnóstwo kalorii to zawierają w sobie również barwniki oraz konserwanty.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem Smakoholik.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze