Czym charakteryzuje się zdrowa żywność?
Zdrowie

Czym charakteryzuje się zdrowa żywność?

Nasza dieta ma ogromny wpływ na zdrowie, jednak to co jemy nie zawsze odpowiada potrzebom organizmu. Zdrowe odżywianie i zdrowa żywność to zwracanie uwagi na to co jest nakładane na talerz oraz na wartości odżywcze potraw. W sklepach jest dostępnych mnóstwo ciekawych produktów, które warto dołączyć do naszej zdrowej diety, by nie czuć ciężkości na żołądku.

Co to jest zdrowa żywność?

Jest to jedzenie pozbawione wszelkich sztucznych barwników i ulepszaczy. Produkty spożywcze powinny być wytwarzane w bezpiecznym i naturalnym środowisku, bez używania nawozów sztucznych oraz syntetycznych środków ochrony roślin. Nie powinno stosować się antybiotyków ani hormonów wzrostu, a szczególnie nie modyfikować genetycznie organizmów.

Zdrowa żywność powinna być wytworzona naturalnie, według prawa unijnego nawet w 95% powinno stosować się tylko naturalne metody produkcji.

Mięso także powinno pochodzić od zwierząt hodowanych w sposób naturalny.

Jeśli chodzi o tłuszcze to olej kokosowy należy to najbardziej naturalnych i zdrowych. Można go używać do smażenia i pieczenia, jest o wiele zdrowszy niż najpopularniejszy olej rzepakowy.

Zdrowa żywność - olej kokosowy
Zdrowa żywność – olej kokosowy

Zdrowe, czyli sezonowe

Bardzo modne stają się zakupy na biobazarach i sklepach internetowych z żywnością bio. Zdrowa żywność jaką można tu kupić ma o wiele wyższą jakość niż klasyczne produkty na sklepowych półkach. Warto sięgać po produkty sezonowe, mamy wtedy pewność, że rosły w naturalnych warunkach i otrzymywały odpowiednią ilość słońca i wartości odżywczych z gleby. Każdy wie, że truskawki w zimę nie wyrosną na polskim polu, dlatego warto zainteresować się sezonowością warzyw i owoców, by wiedzieć, kiedy kupować najlepsze produkty.

Dobre jedzenie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego należy wybierać produkty bez konserwantów i chemicznych dodatków. Ważny jest także zaufany dostawca, który da pewność, że produkty zakupione u niego są naprawdę zdrowe.

Piramida zdrowia zmienia się z czasem

Od dłuższego czasu na dole piramidy zamiast jedzenia pojawiła się aktywność fizyczna, która jest najważniejsza dla zdrowia organizmu. Ostatnio pojawiły się pomysły w Instytucie Żywności i Żywienia, by tuż nad nią zamiast kaszy, makaronów i innych produktów zbożowych umieścić warzywa i owoce. To one są najważniejsze w zdrowej diecie.

Zdrowa żywność -Orzechy nerkowca
Zdrowa żywność -Orzechy nerkowca

Pieczywo nadal jest ważne i powinno być spożywane w odpowiednich ilościach jednak na talerzu powinno być więcej warzyw niż chleba. Dalej znajduje się nabiał, duża ilość ryb, jajek i produktów strączkowych w diecie oraz zdrowe roślinne tłuszcze, na przykład można dodać do diety pyszne orzechy nerkowca. 

Sól powinna być ograniczana tak samo jak cukier i alkohol. Zdrowe odżywianie nie jest chwilową modą, staje się silnym trendem, dzięki któremu ludzie starają się jeść zdrowo i nie zapychają się szybkim gotowym jedzeniem.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze