Błyskawiczne ogórki małosolne
Przystawki, przekąski, sosy

Błyskawiczne ogórki małosolne

Ten przepis na ogórki małosolne i prosty i bardzo szybki. Ogórki wychodzą chrupiące i bardzo smaczne. Z tego przepisu możecie cieszyć się ogórkami już po dwóch dniach od ich przygotowania. Ten sposób przygotowania ogórków to jeden ze sposób na przetwarzanie żywności. Ogórki małosolne przygotowuje się praktycznie raz w roku, na początku kiedy pojawiają się jeszcze młode, niewielkie ogórki.

Ogórki małosolne powinniśmy zjeść w ciągu 5 dni, bowiem po tym czasie staną się już ogórkami kiszonymi. Kisimy je w dużym słoju, nie potrzebna jest zakrętka, na wierzchu wystarczy położyć niewielki talerzyk i delikatnie go obciążyć.

Jak wybrać ogórki?

Ogórki powinny być przede wszystkim z polskich upraw, najlepiej kupować je od zaufanego rolnika, który nie używa pestycydów. Warto sprawdzić czy ogórki są kruche, najprościej przełamać na pół ogórka, jeśli pęknie to znaczy, że są idealne, jeśli zacznie się wyginać to warto poszukać innego sprzedawcy.

Składniki

  • 2 kg świeżych ogórków gruntowych
  • kawałek korzenia chrzanu
  • liście chrzanu
  • 4-5 ząbków czosnku
  • 3 liście laurowe

Jeśli lubicie bardziej aromatyczne ogórki, możecie dać całą, niewielką główkę czosnku.

Składniki na solankę

  • 2 litry wody
  • 2 łyżki soli

Solanka – zalewa – jak przygotować

Ja przygotowuję zalewę z gorącej, zagotowanej wody. Na 1 litr wody trzeba dać 1 łyżkę soli.

Ogórki małosolne – jak przygotować

Ogórki myjemy pod bieżącą wodą i odcinamy im końcówki. Nie będą nam przeszkadzały podczas ich jedzenia. Liście chrzanu oraz korzeń również myjemy. Ogórki układamy dość ścisło w słoiku, dodajemy pokrojone w paseczki korzeń chrzanu oraz wkładamy do środka liście oraz ząbki czosnku i liście laurowe. Kilka liści zostawiamy sobie aby przykryć nimi ogórki.

Do słoika wlewamy wodę, przykrywamy liśćmi chrzanu i uzupełniamy wodą. Na wierz kładziemy talerzyk, albo zakręcamy (ale nie szczelnie!) słoik. Ogórki odstawiamy w zaciemnione i nienasłonecznione miejsce na 2 dni. Po tym czasie możemy delektować się domowymi, małosolnymi ogórkami.

Błyskawiczne ogórki małosolne
Błyskawiczne ogórki małosolne

Błyskawiczne ogórki małosolne

Smacznego!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze