Aromaterapia pozytywnie oddziałuje na samopoczucie człowieka, ponieważ wykorzystuje naturalne zapachy. Jest to forma medycyny alternatywnej, która stosowana jest w trakcie kąpieli, przy masażach, ale także jako waporyzacja. Przy tych ostatnich wykorzystuje się najczęściej dyfuzor do olejków eterycznych.

Jakie olejki eteryczne do aromaterapii?

Wystarczy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby móc cieszyć się pięknym zapachem, który może mieć ogromne znaczenie dla poprawy zdrowia. Należy przy tym wykorzystać dyfuzor do aromaterapii, aby zapach był stopniowo uwalniany na powierzchnię domu lub w innym miejscu. Dyfuzor do olejków, dyfuzor zapachowy stosuje się także w biurach, salonach kosmetycznych oraz w innych miejscach, mając na celu poprawę samopoczucia osób przychodzących, poprzez zastosowanie przyjemnego aromatu. Jakiego dokładnie? Do wyboru są różnego rodzaje olejki eteryczne, które mają różne właściwości. Należy zawsze dokładnie zapoznać się z ich opisem nie tylko dlatego, aby poznać ich składniki. Tam również znaleźć można informacje na temat tego, na jakie dolegliwości będą one w stanie pomóc.

Olejki zapachowe w postaci inhalacji

Niektórzy naturalne olejki stosują doustnie (o ile jest to dozwolone). Jednak zdecydowana większość osób woli wykorzystać dyfuzory zapachowe, aby wykonać inhalację lub też wziewanie. Dyfuzor zapachowy podłącza się do prądu. Ciekawą propozycją wydają się także nawilżacze ultradźwiękowe. Każde z tych urządzeń jest małe i pozwala na to, aby olejek eteryczny w postaci kilku kropel, umieścić wewnątrz. W domowym zaciszu będzie można cieszyć się aromaterapią, która może działać relaksująco, antystresowo, pobudzająco – wszystko uzależnione jest od wybranego zapachu.

Jakie zalety ma aromaterapia?

Olejki eteryczne, dzięki skoncentrowanym składnikom sprawiają, że w całym pomieszczeniu przyjemny aromat unosi się jeszcze na długo po tym, jak dyfuzory zapachowe zostaną wyłączone. Nawilżacz można tak naprawdę ustawić w dowolnym miejscu – na komodzie, na stoliku, na szafie. Tam, gdzie akurat będzie miejsce i sposobność. Osoby mające wątpliwość czy takie działania mają sens, muszą wiedzieć, że sama aromaterapia to ogrom zalet. Wśród nich można wymienić:

  • pomaga w odświeżeniu powietrza w sezonie grzewczym;
  • łagodzi stres i podrażnienie;
  • działa odprężająco;
  • pobudza krążenie, a także dodaje energii przy zastosowaniu odpowiedniego zapachu;
  • działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie;
  • nawilża pomieszczenie.

Taka forma terapii w formie zapachu jest jak najbardziej wskazana. Aczkolwiek, należy mieć świadomość, że osoby borykające się na co dzień z alergiami, nie powinny z tego korzystać. Całkiem możliwe, że niektóre zapachy olejków eterycznych mogą mieć także negatywny wpływ na samopoczucie kobiet w ciąży, których organizm w tym okresie jest szczególnie wrażliwy.

Olejki zapachowe – na jakie dolegliwości pomagają?

Olejek lawendowy łagodzi bóle mięśni i stawów. Polecany jest także w przypadku przeziębienia i grypy. Olejek cytrynowy wspomaga układ pokarmowy i procesy trawienia. Działa antyseptycznie i koi zmiany ropne na skórze. Olejek z drzewa herbacianego działa uspokajająco, a do tego polecany jest w przypadku infekcji wirusowych. Naturalny olejek sosnowy poprawia koncentrację. Wspomaga także leczenie zapalenia krtani i nieżytu nosa.

To tylko kilka przykładów działań naturalnych olejków. Chyba śmiało można powiedzieć, że w aktualnych czasach znaleźć można taki olejek, który będzie w stanie poradzić sobie z każdą dolegliwością, poprawiając tym samym samopoczucie.

Materiał partnera.