Od momentu wynalezienia fotografii, zdjęcia stały się doskonałą formą przechowywania wspomnień, pamiątką z dawnych lat, uwiecznieniem przyjemnych chwil i wspaniałych widoków. Fotografie, dawniej w postaci papierowych odbitek umieszczanych w pudełkach lub albumach, dziś coraz częściej spotykane są jako cyfrowe nadruki w fotoksiążkach. Czym jest taka forma przechowywania zdjęć i czemu zawdzięcza swój fenomen? Powodów jest wiele.

Idea fotoksiążki

Fotoksiążka to w najprostszym ujęciu nowoczesna forma tradycyjnego albumu ze zdjęciami. Jej główną zaletą jest trwałość, która jest osiągana dzięki zastosowaniu najnowszych technologii druku oraz wykorzystaniu materiałów o jak najlepszej jakości. Papier o wysokiej gramaturze, druk cyfrowy i sztywna okładka to kilka podstawowych elementów, które czynią z tak innowacyjnego albumu pamiątkę na długie lata. Na korzyść fotoksiążki przemawia również jej piękny i oryginalny wygląd. Istotą albumu w formie książki jest bowiem samodzielne zaprojektowanie poszczególnych kart. Służą do tego różnego rodzaju programy, które można znaleźć na stronach firm zajmujących się realizacją drukowanych albumów. Za pomocą kreatora wystarczy rozmieścić wybrane zdjęcia na każdej stronie, wybrać tło, można również dodać napisy, a nierzadko także rozmaite elementy graficzne i zatwierdzić całość do druku. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z najbliższymi albo samodzielne sprawdzenie swoich kreatywnych umiejętności oraz pomysł na stworzenie unikalnej pamiątki.

Najczęstszym przykładem albumów są te, które zawierają zdjęcia z wakacji, dalekich podróży, ze ślubu, fotografie rodzinne oraz przedstawiające naturę. Są to więc najczęściej najmilsze wspomnienia uwiecznione na zdjęciach. Jednak fotoksiążka daje znacznie więcej możliwości, ponieważ dzięki opcji dodawania tekstu i swobodnej kompozycji wszystkich elementów można stworzyć autorską książkę, np. kucharską. W ten sposób powstanie pamiątka, która będzie zawierać ulubione przepisy autora. Profesjonalny wygląd albumu, spis treści oraz indywidualny dobór materiału pozwoli na stworzenie oryginalnego prezentu na święta, urodziny lub imieniny, dla dziecka, wnuków, przyjaciół, rodziców oraz dla wielu innych osób. Szczególnie, że taki album można dowolnie zatytułować na okładce, co jeszcze bardziej spersonalizuje upominek. Warto też indywidualnie dopasować przepisy kulinarne.

Dzięki tym wszystkim cechom, trafne jest stwierdzenie, że fotoksiążka to coś znacznie więcej, niż zwykły album ze zdjęciami.

Pomysły na stworzenie własnej fotoksiążki kucharskiej

Fotoksiążka kucharska może być zaprojektowana w dowolny sposób – w formie tradycyjnej książki z przepisami albo w oryginalnej, autorskiej wersji. Decydując się na pierwszy sposób warto podzielić rozkładówkę, czyli dwie sąsiadujące ze sobą strony, w taki sposób, aby na jednej z nich znalazło się zdjęcie przedstawiające gotowe danie, a na drugiej tekst, opisujący jej przygotowanie. W klasycznych książkach z przepisami coraz częściej spotyka się również fotografie, które przedstawiają proces przyrządzania potrawy – warto pomyśleć o tym także w przypadku fotoksiążki kucharskiej.

Bardziej innowacyjnym pomysłem na stworzenie własnego albumu ze zdjęciami o charakterze kulinarnym jest pomieszanie fotografii, które przedstawiają potrawy ze zdjęciami rodzinnymi lub z podróży. Jeśli dany przepis jest autorstwa ukochanej babci, to warto dołączyć również jej zdjęcie. Natomiast, jeśli recepturę na jakąś potrawę przywiozło się z dalekiej podróży, to doskonałym pomysłem jest umieszczenie zdjęcie z tego miejsca obok fotografii gotowego dania. W przypadku zamieszczania treści, oprócz przepisów można zawrzeć zabawne anegdoty, porady czy wspomnienia, które są związane z procesem przyrządzania potrawy albo autorką receptury.

Podsumowując, własna fotoksiążka kucharska powinna zawierać:

  • ulubione przepisy, np. babci, mamy, swoje własne;
  • spersonalizowaną okładkę ze zdjęciem, imieniem oraz ewentualnie nazwiskiem, a także dedykacją, zwłaszcza jeśli ma to być prezent;
  • spis treści;
  • zdjęcia dań połączone z przepisami;
  • zdjęcia rodzinne albo konkretnych miejsc, jeśli jakieś przepisy kulinarne są z nimi związane;
  • dodatkowe elementy takie, jak: zabawne anegdoty, porady, wspomnienia, inspiracje itp.;
  • indywidualny projekt stworzony w specjalnym kreatorze dostępnym na stronach internetowych.

Pomysłów na stworzenie fotoksiążki kucharskiej może być mnóstwo. Wiele zależy od tego, dla kogo album będzie przeznaczony, ale również od rodzaju oraz ilości materiałów, jakimi się dysponuje. Inspiracje, program projektowy i liczne porady na ten temat znajdują się na stronie: http://fotojoker.pl/cewe-fotoksiazka.html.