Włoski przysmak, jakim jest pizza, na dobre wpisał się w naszą kulturę. Pizza robiona w Polsce znacznie różni się zarówno smakiem, jak i grubością ciasta od tej robionej we Włoszech, jednak jest to danie, które bardzo często gości na naszych stołach. Ile ludzi, tyle gustów i opinii. Jedni uwielbiają pizzę w spolszczonej wersji, z dużą ilością składników, na grubym drożdżowym cieście, oblaną dużą ilością sosu czosnkowego i pomidorowego. Inni smakują się w typowo włoskiej pizzy, na bardzo cienkim cieście, z dodatkiem oliwy i uważają sosy serwowane jako dodatek za profanację tego dania. Bez względu na to, czy lubimy pizzę na grubym, czy cienkim cieście, z dużą lub małą ilością dodatków oraz z dodatkiem sosów lub bez, podstawą każdej z nich jest ciasto, dzięki któremu pizza jest smaczna i chrupiąca.
Domowa pizza
Kiedy najdzie nas ochota na pizzę możemy udać się do ulubionej pizzerii. Kiedy czas nam nie pozwala lub zwyczajnie nie mamy ochoty wychodzić z domu, mamy możliwość zamówić pizzę z dowozem. Dostawa pizzy, to popularna forma szybkiego dania, podczas wizyty niespodziewanych gości. Chyba żadna forma gastronomii nie opanowała opcji dostawy do domu, tak jak pizzerie. Wystarczy wykonać jeden telefon, by zakupić pizzę z dostawą. Wiadomo jednak, że nic tak nie smakuje, jak świeża pizza prosto z pieca. Czy nie byłoby miło zaskoczyć znajomych wyśmienitą pizzą własnej roboty? Poniżej prezentuję przepis, którego każdy powinien spróbować.
Przepis na pizzę
Do przygotowania ciasta potrzebujemy 3 szklanki mąki, około 50 gram drożdży, 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek, szklankę letniej wody oraz po jednej łyżeczce soli oraz cukru. Mąkę należy przesiać oraz wlać do niej 2/3 szklanki wody. Następnie należy wkruszyć drożdże i dokładnie wymieszać. Kolejną czynnością będzie dolanie pozostałej ilości wody, oliwy z oliwek oraz przypraw. Składniki należy ugniatać ręką przez około 10 minut. Czym dłużej wyrabiamy ciasto tym lepiej. Jeśli ciasto będzie się zbyt mocno przyklejać do rąk, należy podsypywać mąką. Odpowiednio wyrobione ciasto nie przykleja się i z łatwością odchodzi od miski. Jednolitą kulkę ciasta należy przykryć ściereczką i odstawić na około 20 minut. Zbyt długie odstawienie ciasta do wyrośnięcia spowoduje, że będzie ono pękać. Piekarnik ustawiamy na około 220 stopni, bez termoobiegu, aby nie wysuszyć pizzy. Po 20 minutach rozwałkowujemy ciasto na blacie posypanym mąką. Jeśli lubimy pizzę na grubym cieście, to placek po rozwałkowaniu powinien mieć grubość około 5 cm. Brzegi należy mocno zwinąć i posmarować oliwą z oliwek. Wierzch pizzy smarujemy wcześniej przygotowanym sosem, posypujemy żółtym serem i ulubionymi dodatkami, a następnie wkładamy do piekarnika.
Obejrzyj nasze filmy:
Sos pomidorowy
Wspomniany wyżej sos, którym smarujemy surowe ciasto, to nic innego jak sos pomidorowy, który może posłużyć nam również jako dodatek do już upieczonego placka. Do przygotowania sosu potrzebujemy koncentrat pomidorowy, dwa ząbki czosnku, do smaku sól oraz cukier, oregano, bazylię oraz 1/3 szklanki letniej wody. Sos musi mieć taką konsystencję, aby łatwo dało się go rozprowadzić po cieście.
Sos czosnkowy
Dla smakoszy pizzy oblanej sosem czosnkowym proponuję szybki i łatwy przepis. Do przygotowania aromatycznego sosu czosnkowego potrzebujemy 3 łyżki stołowe jogurtu naturalnego lub śmietany, 3 łyżki stołowe majonezu, dwa rozgniecione ząbki czosnku, oregano oraz bazylię. I gotowe!
Baza na pizzę już jest: puszyste ciasto, sos pomidorowy, sos czosnkowy. Teraz tylko wybór ulubionych dodatków i smakowita, domowa pizza będzie gotowa. Jak sami widzicie przygotowanie domowej pizzy to nic trudnego, także życzę smacznego!
Materiał partnera.
50 gr drożdzy na tyle mąki? Panieee :D